Криптовалюта: історія, основи та базові терміни

Криптовалюта з кожним днем ​​стає все популярнішою. Незважаючи на те, що перша crypto з’явилася більше десяти років тому, донедавна ми не бачили стільки інформації про криптовалюти, біржі та зміни курсів у щоденних новинах. Сьогодні криптовалюта набуває статусу грошей нового покоління. Тому, безумовно, варто розібратися, що це і як з нею взаємодіяти.

На перший погляд здається, що криптовалюта та все, що з нею пов’язано, це дуже складно й незрозуміло. Розібратися буде простіше, якщо почати з витоків: історії, основ та базової термінології.

cryptocurrency

Photo by Vadim Artyukhin on Unsplash

Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Twitter або Instagram, щоб нічого не пропустити!

Історія

Першу віртуальну валюту – біткоїн, представив світу у 2009 році Сатоші Накоматто. Це псевдонім людини або кількох людей, які розробили протокол першої криптовалюти та програмне забезпечення для його реалізації. Розкрити особистість чи особи творців криптовалюти так і не вдалося.

Люди досить довго придивлялися до криптовалюти, ідея віртуальних грошей була досить дивною та не вселяла довіри. Проте поступово нова валюта набувала популярності і нарощувала свою цінність. Якщо на зорі свого існування за один біткоїн можна було перекусити в ресторані, то зараз за нього вже можна купити невелику квартиру чи будинок у передмісті. Таке стрімке зростання стало причиною підвищеного попиту та інтересу людей до криптовалюти.

Що таке криптовалюта

Криптовалюта – це віртуальна платіжна система, що працює без посередництва банків. Система дозволяє будь-якому користувачеві надсилати та отримувати платежі, незалежно від місця дислокації.

Цифрова та криптовалюта, чи є різниця?

Коли ми переводимо гроші з картки на картку, ми не переводимо реальні фіатні гроші, а переводимо їхній цифровий аналог, інформацію про них. Фіатні гроші – це гроші, вартість яких забезпечується та гарантується державою. Crypto – віртуальна валюта, вона відрізняється від фіатної цифрової валюти тим, що не підтверджується державою та не потребує довіри. Інформацію про операції та адреси, з якими здійснюються операції, можна побачити у режимі реального часу.

Що таке Біткоїн

Біткоїн – це перша незалежна цифрова валюта. Вона передається через однорангову мережу Біткоїн. Однорангові мережі характеризуються тим, що у них з’єднуються безпосередньо, без посередника. Операції з біткоїнами записуються в загальнодоступний реєстр, який називається блокчейном.

Що таке Альткоїн?

Альткоїн – це будь-яка віртуальна валюта, випущена після біткоїнів. Існують уже тисячі криптовалют та постійно додаються нові.

Блокчейн

Блокчейн – це цифрова книга або реєстр для децентралізованого зберігання даних про те, що відбувається з криптовалютою. Блокчейн містить список інформаційних блоків, пов’язаних між собою. Інформаційні дані дублюються та розподіляються по мережі комп’ютерних систем у цьому ланцюжку блоків. Коли один блок заповнюється, створюється новий і таке інше. Кожен блок містить криптографічне посилання на попередній, так що змінити історію блокчейна неможливо. Це гарантія безпеки.

Список блоків одних блокчейнів обмежений, інші мають нескінченну ринкову капіталізацію.

Блокчейни можуть бути загальнодоступні, кожен користувач може бачити кожну транзакцію. До таких належить Біткоїн.

Є повністю анонімні блокчейни, такі як Monero. Вони залучають користувачів, зацікавлених в анонімних транзакціях.

Майнінг

Біткоїни або інша криптовалюта даються як плата за майнінг, від англійського mining – “видобуток корисних копалин”.

У процесі майнінгу комп’ютери проводять обчислення, шукають рішення поставленого мережею завдання та генерують нові блоки блокчейну. Швидкість майнінгу залежатиме від потужності комп’ютера.

Майнер, який вирішив завдання раніше за інших, отримує нагороду за блок.

Бувають криптовалюти з нескінченним запасом, але більшість має межу. Межа для Біткоїна – 21 мільйон. Це загальна кількість біткоїнів, яка будь-коли буде випущена. Передбачається, що останню монету буде видобуто приблизно до 2140 року.

Нагорода за блок

У процесі майнінгу комп’ютер вирішує поставлене мережею завдання та створює новий блок. Коли майнер вирішує завдання, мережа фіксує це та підтверджує вірність рішення.

Оплата за створення блоку відправляється на ідентифікатор рахунку – Bitcoin-адресу, а інформація про транзакцію записується у блоці.

Спочатку після створення біткоїну нагорода за блок становила 50 BTC. Але система винагороди розроблена так, що сума поділяється навпіл через кожних 210 тис. блоків. Враховуючи, що середній час генерації блоку 10 хвилин, приблизно раз на 4 роки розмір винагороди за блок зменшується.

Гаманець

Віртуальні гроші зберігаються в гаманцях. Ця програма або фізичний пристрій для зберігання віртуальної валюти та операцій з нею. Тобто сама валюта в гаманці не зберігається, а зберігається інформація про її знаходження у блокчейні.

З одного боку криптовалютний гаманець це дуже зручно, а з іншого – не дуже безпечно. Щоб мати доступ до гаманця, потрібно мати ключ та код доступу, які зазвичай зберігаються в пам’яті комп’ютера. Якщо дані потраплять до третіх рук, з грошима можна попрощатися.

Гаманці можуть бути гарячими та холодними. Гарячий гаманець підключений до Інтернету. Набагато безпечніший холодний гаманець, який не підключений до мережі Інтернет.

Що робити із віртуальною валютою?

Віртуальну валюту можна обміняти, продати або використовувати для покупки товарів та послуг. Багато інтернет-магазинів приймають оплату в біткоїнах і їхня кількість буде збільшуватися.

Стабільна робота бізнесу – запорука успіху

Забезпечити стабільну роботу бізнесу та просування у мережі Інтернет у нестабільних умовах війни допоможе надійний сайт.

Забезпечити його безперебійну роботу допоможе безпечний хостинг. Його можна придбати на NIC.UA. У нас можна зареєструвати відповідний домен і замовити SSL-сертифікат для безпечного обслуговування клієнтів.