Стрімкий розвиток електронних технологій та збільшення популярності мережі Інтернет призвели до чергового логічного етапу – створення незалежної децентралізованої віртуальної валюти. Поступово нова валюта нарощувала популярність і настав час, коли компанії почали приймати її як оплату за свої товари та послуги.
Зображення Pete Linforth з сайту Pixabay
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Twitter, Instagram, щоб не пропускати важливе!
Сьогодні криптовалюти вже неможливо ігнорувати. Біткоїни, альткоїни, монети й токени стають усе більш популярними серед компаній і фізичних осіб. Хтось випускає свої токени, а хтось користується криптовалютою для приймання платежів. Щоправда, деякі компанії, які заявляли про намір приймати оплату в криптовалюті, пізніше відмовилися від цієї ідеї. Крім можливих фінансових ризиків, є ще питання врегулювання податкової звітності. Тому прийняття криптовалютних платежів часто проводиться через миттєву конвертацію у фіатні гроші, здебільшого ще покупцем.
У Сполучених Штатах понад 2 тис. компаній брали платежі в криптовалюті, в Україні налічувалося близько 80 компаній, які заявили про можливість такого варіанту оплати.
А ще в Україні було створено державний криптовалютний фонд для збору пожертв на підтримку ЗСУ та громадян, які постраждали від війни, та безліч інших підтримувальних криптопроєктів.
Одна з причин популярності криптоактивів – їхня незалежність, децентралізація та зручність ужитку. Віртуальна валюта не підтверджується державою і залежить від банків. Інформацію про операції та адреси, з якими вони здійснюються, можна побачити в блокчейні в режимі реального часу. Це робить фінансові процеси набагато простіше та швидше.

Плюси використання криптовалют у бізнесі
Існує кілька очевидних причин популярності криптовалют у фізичних осіб та власників бізнесу:
Безпека та швидкість
Операції з використанням криптовалюти, у порівнянні з фіатними грошима, відбуваються набагато швидше та простіше. Криптовалюти послуговуються шифрами для перевірки транзакцій. Під час передачі та обробки даних використовується спеціальний кодовий ключ. Швидко, просто, безпечно.
Інформація про криптовалюту зберігається в блокчейні – цифровій книзі чи публічному реєстрі для запису транзакцій. Історія всіх транзакцій записується в ланцюжок блоків. Переписати історію блокчейна неможливо, це гарантія безпеки.
Скорочення кількості посередників
Маючи справу з криптовалютами, можна відмовитися від посередників в особі банків. Основна ідея криптовалюти – децентралізація, а отже ні банки, ні держава не мають контролю над ними. Користувач може бачити кожну транзакцію в блокчейні.
Низька комісія
Платіжні послуги, що працюють на ринку, стягують певну плату за обробку транзакцій. Наприклад, PayPal стягує близько 4% за операцію.
З криптовалютою ці збори практично дорівнюють нулю, це велика перевага, особливо для невеликих компаній.

Мінуси криптовалют у бізнесі
Поряд із перевагами, є й певні мінуси, так звані “сірі зони”. До них можна віднести такі фактори:
Висока волатильність
Криптовалюти дуже волатильні, тобто їхня вартість може сильно змінюватися за досить короткі терміни. У 2021 році, наприклад, ціни на біткоїн за один день впали на 30%.
Відсутність регулювання
Криптовалюта децентралізована, і це має як переваги, і певні недоліки. Децентралізованість означає брак регулювання з боку будь-якого центрального органу, що гарантує безпеку, наприклад, Управління фінансового регулювання та нагляду або Національного банку. Таким чином, немає жодних правил та норм, що захищають бізнес.
Визнання та поширення
Криптовалюта поки що далека від загального визнання. Вона є загальноприйнятим платіжним засобом для великої кількості людей. Деякі люди недостатньо довіряють криптовалютам, навіть маючи гаманці та монети.
Вразливість
Криптоактиви теж можуть зазнавати кібератак та зламів, що може призвести до втрати коштів. Існують троянські програми для крадіжки криптовалют із мобільних пристроїв.
Втрата віртуального гаманця та крадіжка даних
Втрата ключа або коду доступу до віртуального гаманця, чи їх потрапляння до третіх рук, може спричинити втрату коштів.
Існує також ризик крадіжки даних із сайтів шляхом заміни фішинговим посиланням на сайт. Слід пам’ятати про це, бути уважними й не нехтувати безпекою. Можна використовувати SSL-сертифікат, який створює зашифроване з’єднання між відвідувачем та сайтом. Дані, що передаються цим з’єднанням, захищені від крадіжки та перехватів. А вибір унікального домену та надійного хостингу стане додатковим захистом.
Криптовалюти в Україні
В Україні працюють офлайн- та онлайн-компанії, які приймають платежі в криптовалютах. Нещодавно з’явилася можливість купити за криптовалюту навіть нерухомість – один з українських забудовників запропонував таку послугу.
Правила роботи з криптовалютами країни стають більш зрозумілими. У глобальному рейтингу використання криптовалют від Chainalysis Україна посідає одне з провідних місць за обсягом операцій та активністю користувачів. Наприкінці 2020 року парламент України ухвалив Закон «Про віртуальні активи», який надав криптовалютам юридичний статус, але не визнав їх як засіб платежу. 17 лютого 2022 року ВР повторно ухвалила в другому читанні закон «Про віртуальні активи», з поправками В.Зеленського та створила Нацкомісію з цінних паперів та фондового ринку. А 15 березня Президент підписав закон про віртуальні активи, який легалізує український криптосектор.
Які зміни йдуть за ухваленням закону?
- Легалізація українських та іноземних криптобірж;
- відкриття банківських рахунків криптокомпанії;
- захист заощаджень населення в криптоактивах;
- державна гарантія прав на віртуальні активи
Функції Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку:
- регулювання діяльності криптоактивів;
- регулювання порядку обороту криптовалют;
- надання дозволів постачальникам послуг віртуальних активів;
- нагляд та фінмоніторинг у криптосфері.
Це означає легалізацію криптосектора в Україні та його виведення з тіні.
Резюме
Криптовалюти мають певні переваги, такі як висока швидкість здійснення транзакції, децентралізація та прозорість.
З іншого боку, ці платформи мають і недоліки: волатильність та брак масового визнання та використання.
Навряд чи можна розраховувати на те, що найближчим часом Україна та інші країни масово перейдуть на розрахунки в криптовалюті. Але варто зазначити, що поступово криптовалюта стає повноцінним учасником фінансового ринку України з усіма його плюсами та мінусами.