Курс гривні НБУ: комерційний = офіційний

Нацбанк підняв офіційний курс гривні до долара на 25%. Станом на 9:00 21 липня 2022 року вартість 1 американського долара дорівнювала 36,5686 грн. Цей курс дуже близький до того, що можна було побачити в обмінниках останнім часом.

Цей крок викликаний необхідністю збалансувати грошовий ринок в умовах війни та забезпечити додаткові умови для підтримки стійкості української економіки. Розберемо тему детальніше та розглянемо, чи вигідне вирівнювання комерційного та офіційного курсу для айтішників. 

smm-trends

Image by Gerd Altmann on Pixabay

Підпишіться на нас у Facebook, Telegram, Twitter, Instagram, щоб своєчасно отримувати перевірену інформацією.

Причини коригування рівня фіксованого курсу

З початку повномасштабної війни НБУ зафіксував курс на позначці 29,25 грн/дол США. Нацбанк зробив це для забезпечення безперебійної роботи фінансової системи України.

Використання механізму фіксації курсу на деякий час дозволило стабілізувати економіку. Але за п’ять місяців війни економічний стан України та багатьох країн світу зазнали суттєвих змін.

Це викликало необхідність коригування рівня фіксованого курсу української гривні до американського долара. Тепер 1 долар за офіційним курсом коштує дорожче за 36 гривень. 

Що прогнозують експерти?

Багато хто, дізнавшись, що НБУ послаблює гривню, попрямували до обмінників скуповувати американську валюту. Це моментально позначилося на стані чорного ринку: за лічені години курс виріс майже до 40 (і навіть до 50!) гривень за долар.

Але експерти прогнозують короткочасний ажіотаж. За кілька днів ситуація має стабілізуватися — 1 долар знову коштуватиме 36-37 гривень.

Більше того, якщо збільшуватиметься обсяг експорту та триватиме постачання західної допомоги, курс може знизитися й до позначки 32 грн/дол.

Чому НБУ підвищив курс гривні до долара?

Стримування офіційного курсу на рівні 29,25 грн/дол коштувало дуже дорого для золотовалютних резервів нашої країни. Тому Нацбанк ухвалив рішення підняти курс долара до гривні одразу на 25%.

Це рішення відображає негативні зміни в українській економіці та демонструє значне зміцнення долара проти світових валют під час повномасштабної війни росії проти України. Так, відомо, що курс євро до долара за останні 5 місяців знизився на 12%.

За заявою очільника НБУ, “новий рівень курсу стане якорем для економіки та надасть їй стійкості в умовах невизначеності”.

У Нацбанку вважають, що “продовження політики фіксованого курсу” дозволить контролювати динаміку інфляції, “а також підтримувати безперебійну роботу фінансової системи”.

Іншими словами, такі дії мають позитивно вплинути на нинішній стан нашої економіки та прискорити її стабілізацію.

“Плюси” коригування курсу

  1. Підвищення конкурентоспроможності вітчизняних виробників та збільшення припливу та відповідно продажу валютної виручки експортерами.
  2. Зближення курсових умов для різних груп бізнесу та звичайних споживачів (зокрема, це важливо для фахівців IT-сфери).
  3. Мінімізація спекулятивної складової поведінки учасників ринку та стабілізація очікувань.
  4. Підтримка стійкості економіки, яка вимушена функціонувати в умовах війни.

Чи вигідне вирівнювання курсу валют айтівцям?

Так.

Підприємцям, які працюють в IT-сфері, довелося зазнати збитків від невигідного курсу. Різниця між офіційним та комерційним становила близько 20%.

Значна частина ФОПів, як відомо, зазнали серйозних збитків через несприятливу різницю курсу валют під час обміну коштів, отриманих за оплату послуг. Багато хто вважав курсову політику, що діяла до цього часу, додатковим дискримінаційним податком.

Вирівнювання курсу та підняття офіційної вартості долара США до ринкової, напевне допоможе ФОПам мінімізувати втрати при виведенні коштів зі своїх бізнес-рахунків.

Чи спровокує новий курс стрибок цін?

Висловлюються побоювання, що коригування офіційного курсу національної валюти спричинить стрибок цін. На думку експертів, суттєвого впливу на цінову динаміку це не вплине.

При цьому завдяки фіксації курсу на новому, більш стійкому рівні, НБУ буде простіше контролювати цю динаміку. Отже, підтримувати стійкість фінансової системи.

На думку фінансових аналітиків, НБУ ухвалив виважене та прораховане рішення. Рівень золотовалютних резервів України з урахуванням надходжень зовнішньої фінансової допомоги та активізації експорту є достатнім для забезпечення цих цілей.

До речі, 22 липня глава НБУ Кирило Шевченко повідомив, що з початку повномасштабної війни наша країна отримала допомогу на суму $12,7 млрд. Загальний обсяг анонсованої фінансової підтримки від країн Заходу — $27 млрд.

Чи зміняться курси з продажу/купівлі валют?

Ні. 

Умови встановлення курсів продажу та купівлі валют не зазнає змін. Це стосується і готівкового та безготівкового сегментів валютного ринку.

Готівковий сегмент 

Курс, як і раніше, визначатиметься рівнем попиту та пропозицій.

Безготівковий сегмент 

Банківські установи й надалі мають здійснювати продаж та купівлю валюти під запит клієнтів за курсом, який може відхилятися від офіційного не більше ніж на 1%. 

Баланс попиту та пропозицій на валютному ринку

НБУ виробив додаткові заходи стабілізації валютного ринку, які покликані збалансувати рівень попиту та пропозицій.

  1. Банк може продавати громадянам безготівкову валюту для її подальшого розміщення на депозитному вкладі.

Умови відкриття такого депозиту: 

  • термін – від 3 календарних місяців;
  • щомісячний ліміт валюти – еквівалент 50 000 грн;
  • дострокове розірвання — неможливе.
  1. Встановлено низку обмежень на витрачання міжнародних резервів. Це дозволить мінімізувати фінансування напрямків, які у воєнний час не належать до пріоритетних.
  2. Змінено алгоритм розрахунку банками лімітів відкритої валютної позиції. Це допоможе зменшити потенційний попит на іноземну валюту. Нова норма набере чинності з 1 серпня 2022 року.
  3. Прийнято додаткові рішення щодо мінімізації непродуктивного відтоку валюти, зокрема, у рамках “карткового туризму”.
  4. З 25 липня 2022 року комерційні банки не зможуть купувати готівкову гривню в іноземних фінансових установ за безготівкову іноземну валюту (дозвіл, що діяв, скасовано).

НБУ повідомляє, що “всі запроваджені з початку війни обмеження є тимчасовими заходами”. Вони направлені “на збалансування кон’юнктури валютного ринку” та підтримку вітчизняної економіки.

Що буде з курсом євро та інших валют?

За словами фінансового аналітика Михайла Демківа, курс євро та інших валют, як і раніше, встановлюватиметься на основі крос-курсів.

Крос-курс — це співвідношення між двома валютами, що визначається через їх курс до третьої валюти (переважно до долара США).

Приклад розрахунку

Курси НБУ на 21 липня 2022 року:

  • 1 долар США – 29,25 грн
  • 1 євро – 29,81 грн

Тобто 1 EUR = $1.02. Після обіду НБУ встановив офіційний курс EUR на наступний день, 22 липня, на рівні 37,30 грн (36,5686 х 1.02).

Висновок

Бізнес завжди адаптується до війни. Сподіваємось, що розумна фінансова політика уряду та Нацбанку, а також підтримка міжнародної спільноти допоможе підтримати стійкість економіки України в умовах війни. 

Фіксований офіційний курс гривні щодо долара США має збільшити конкурентоспроможність українських виробників. А айтівцям, які отримують оплату послуг у валюті, допоможе мінімізувати збитки, пов’язані з курсовою різницею — і для багатьох це суттєва підтримка. 

Підприємцям, які продовжують розвивати бізнес в Україні та сплачують податки, необхідні інструменти для стабільної роботи. Один із них — надійний сайт із класним доменом, розміщений на безпечному хостингу.

Захист проведення транзакцій забезпечує SSL-сертифікат, а реєстрація торговельної марки гарантує безпеку ведення бізнесу.

У компанії NIC.UA усі перелічені послуги можна придбати на лояльних умовах.

Нагадуємо, що до 31 липня 2022 року діє знижка 20% — скористайтеся вигідною пропозицією!