У 2023 році в Україні створять електронне резидентство. Український парламент ухвалив у другому читанні відповідний законопроєкт. Спробуємо розібратися, хто може отримати цей спеціальний статус і що він дає.
Image from Pixabay
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Twitter, Instagram, щоб своєчасно отримувати корисну інформацію.
Україна веде повномасштабну війну, тому нашій країні як ніколи важливо підтримувати економіку та залучати додаткові кошти до бюджету. Ініціатори проєкту вивчили досвід Естонії, яка стала зразком для наслідування у сфері надання електронних державних послуг.
Перехід у цифрове середовище дозволяє суттєво економити: за перші 5 років роботи такого інструменту естонський держбюджет отримав 25 млн. євро прямого доходу. Тепер в одній із трьох країн Балтії з’явиться гідний конкурент в особі України.
Що таке е-резидентство?
Це спеціальний статус, згідно з яким іноземні підприємці можуть відкривати свій бізнес в Україні та сплачувати податки без фізичної присутності у нашій країні.
Е-резидентство — це можливість для іноземців у кілька кліків “перевезти” свій бізнес в Україну без необхідності фізичної присутності в нашій країні.
І цей чудовий варіант для тих підприємців, які, незважаючи на складну економічну та геополітичну ситуацію, можуть отримати можливість працювати з розвинутими громадянськими ринками та захистити свої доходи.
Вони матимуть можливість швидко та зручно реєструватися та відкривати банківські рахунки через браузер на ноутбуці або безпосередньо у своєму смартфоні. Без бюрократії та без паперової тяганини.
Законопроект про е-резидентство схвалено ВР
6 жовтня 2022 року ВР України ухвалила в цілому законопроект № 5270 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування підприємницької діяльності електронних резидентів”.
Впровадження е-резидентства — це ще один крок на шляху до побудови сильного українського IT-бренду. Упродовж року цей статус планують видати 1000 підприємцям.
Команда Мінцифри, за словами міністра Михайла Федорова, вже розробляє вебверсію послуги та мобільний додаток із використанням хмарних технологій цифрового підпису.
Чого чекати іноземним підприємцям?
Завдяки новому закону іноземні бізнесмени зможуть:
- набути українське е-резидентство;
- зареєструватись як ФОП 3 групи без фізичної присутності на території України;
- сплачувати єдиний податок на вигідних умовах: 5% від суми доходу або 15% від суми, що перевищує ліміт (але ці умови розповсюджуються лише на на зовнішні контракти на експорт послуг);
- відкривати в режимі онлайн банківські рахунки для здійснення підприємницької діяльності;
- оформляти всі документи в електронній формі, вести листування з ДПС в режимі онлайн, здійснювати всі розрахунки в безготівковій формі;
- віддалено розвивати та розширювати свій бізнес.
У міністерстві стверджують, що процеси оподаткування та подання звітності для е-резидентів будуть автоматизовані. Це спростить можливість наповнення державного бюджету та прискорить розвиток цифрового бренду нашої держави.
Е-резидентство — не громадянство
Статус е-резидента забезпечує іноземним підприємцям можливість:
- легально здійснювати бізнес-діяльність в Україні та за її межами як ФОП;
- використовувати в роботі зручні сучасні онлайн-сервіси;
- користуватися можливостями та пільгами, які держава надає українським ФОП.
Проте іноземним бізнесменам важливо розуміти, що отримати е-резидентство ≠ отримати громадянство нашої країни. Статус е-резидента не є підставою для отримання дозволу на тимчасове чи постійне проживання в Україні.
Хто не може отримати е-резидентство?
За словамидругого законопроекту Ярослава Железняка, набути спеціального статусу можуть не всі іноземці.
Е-резидентство не отримують:
- громадяни росії;
- особи з “чорного списку” FATF (міжурядова організація, яка займається виробленням світових стандартів у сфері протидії відмиванню злочинних доходів та фінансуванню тероризму);
- а також ті підприємці, котрі вже мають дохід в Україні (крім пасивного).
Загалом список держав, громадяни яких можуть стати е-резидентами України, визначає Уряд.
Які спеціальності у пріоритеті?
Першими отримати українське е-резидентство зможуть фахівці IT-сфери:
- програмісти;
- розробники ігор та іншого ПЗ;
- адміністратори мереж та ін.
Згодом список сфер діяльності розширюватиметься, забезпечуючи можливості для розвитку свого бізнесу та іншим представникам креативної економіки.
За заявою представників Мінцифри, до другого читання ухвалення законопроекту перелік професій е-резидентів буде розширено: у майбутньому його зможуть отримати не лише айтішники, а й інші експортери послуг.
Як стати е-резидентом?
Потрібно пройти верифікацію в консульстві та подати заявку на порталі Дія. Після всіх перевірок іноземному бізнесмену буде надано законний статус е-резидента.
З моменту отримання підприємцю будуть доступні всі онлайн-інструменти, необхідні для ведення бізнесу в Україні.
За фактом він стане електронним платником єдиного податку на 3 групі без ПДВ, отримає ІПН та свій електронний цифровий підпис (ЕЦП).
Алгоритм оформлення такого статусу е-резидента
- Потрібно зареєструватися “Дії”, подати заявку, пройти фінансовий моніторинг та перевірку безпеки (інформацію перевірятимуть МВС та СБУ).
- У разі схвалення заявки іноземець отримує статус електронного резидента.
- Після цього він зможе дистанційно відкрити рахунок у банку (саме банк буде податковим агентом для е-резидента).
Українським підприємцям, які займаються просуванням свого бізнесу вже сьогодні, варто мати якісний сайт, надійний хостинг для нього та вдалий домен.
Також нагадуємо, що убезпечити роботу бізнесу допоможе реєстрація торговельної марки та придбання SSL-сертифіката. Ці продукти та послуги можна замовити на NIC.UA.