Термін “цифрові валюти” у всіх на слуху. Насамперед, завдяки крипті, яка є типом цифрової валюти. Крипта має велику популярність і стала повноцінною частиною фінансового світу. Вона приваблює своїми перспективами і приватних інвесторів, і бізнес.
Але цифрові валюти — це не лише крипта. Наприклад, у контексті обговорення нових фінансових моделей часто можна зустріти абревіатуру CBDC.
У цій статті ми розкажемо, чим крипта відрізняється від CBDC — цифрової валюти центрального банку.
Image from Freepik
Передплатіть нам Facebook, Telegram, Twitter або Instagram, щоб не пропустити корисну інформацію!
Де крипта є платіжним засобом?
Попит на криптовалюту збільшився насамперед через масовий переход платежів до Інтернету. Використання крипти дозволяє здійснювати ці платежі на більш вигідних умовах.
При цьому використання криптовалюти як цифрового представлення вартості — дуже рідкісне явище. Однією з головних причин є висока волатильність курсу, що ускладнює стійке ціноутворення товарів та послуг.
Крипта — а саме Bitcoin (BTC) — визнана законним платіжним засобом лише у кількох країнах:
- у Сальвадорі — з вересня 2021 року;
- у Центральноафриканській Республіці (ЦАР) — з квітня 2022 року.
Декілька днів тому до них приєдналася Бразилія. Тут біткоїн можна буде використовувати і як платіжний засіб, і як інвестиційний актив. Закон, підписаний президентом країни 21 грудня 2022 року, набуде чинності через 180 днів.
Крім того, штат Колорадо став першим у США, де почали приймати криптовалюти (BTC, ETH, BCH, LTC) для сплати податків через PayPal. Американські штати змагаються за звання найбільш сприятливої для криптовалют юрисдикції, оскільки вони прагнуть залучити працівників та підприємства нової віддаленої економіки.
CBDC — антипод децентралізованих валют
До певного моменту центробанки з великою обережністю ставилися до цифрових валют. Інститути традиційної фінансової системи вважали їх обмеженими за розміром і масштабом. Такими, що не повною мірою належать до грошово-кредитної політики та фінансової стабільності.
Поява недержавних цифрових валют (зокрема й криптовалют) та їхній стрімкий розвиток показав перспективність віртуальних токенів, розподілених реєстрів та smart-контрактів.
Були навіть побоювання, що криптовалюти можуть завдати суттєвої шкоди національним валютам і значною мірою підірвати монополію банків та міжнародних платіжних систем на здійснення платежів.
На практиці криптовалютам поки що вдалося стати засобом обігу, але не мірою вартості. У глобальному сенсі вони ще не набули повноцінної функції грошей.
Антиподами (і навіть “ідейними ворогами”) децентралізованих валют (крипти) можна вважати CBDC.
Концепція CBDC набирає популярності
Нині у центрі уваги опинилася концепція створення центральними банками своїх власних цифрових грошей. На сьогоднішній день близько 90 країн (на частку яких припадає понад 90% світового ВВП) вивчає можливість випуску та впровадження своїх CBDC.
Де вже використовують національні CBDC?
Наразі CBDC повноформатно функціонують у десяти країнах світу. Вперше національні CBDC були оголошені як законний засіб платежу в жовтні 2020 року відразу в двох країнах світу — Співдружності Багамських островів та Камбоджі.
У 2021 році список країн, які офіційно почали використовувати CBDC, поповнився сімома державами валютного союзу Організації Східно- Карибських держав (OECS).
Які країни активно розвивають свої проєкти CBDC?
Різного ступеня прогресу у створенні власної версії CBDC досягли Японія, Таїланд, Австралія, Філіппіни.
У США в листопаді 2022 року почали тестувати систему для “долара без банкнот” (е-долар).
В Україні також запущено проєкт концепції е-гривні. У жовтні 2022 року ДП “Український інститут інтелектуальної власності” (УКРПАТЕНТ) зареєструвало торгову марку е-гривня та e-hryvnia, що належить Нацбанку.
28 листопада 2022 року НБУ презентував проєкт концепції е-гривні представникам банків, небанківських фінансових установ та ринку віртуальних активів для обговорення та отримання зворотного зв’язку.
Як бачимо, багато країн світу виявляють інтерес до створення цифрової форми національної валюти, яка доповнюватиме готівкові та безготівкові форми грошей.
Це свідчить про те, що найближчими роками на глобальному рівні можуть відбутися істотні зміни і в грошовому обігу, і у валютних операціях, і в грошово-кредитній політиці.
Що таке цифрова валюта CBDC?
Цифрова валюта центробанку (Central Bank Digital Currency, CBDC) — цифрова форма фіатної валюти держави.
Замість того, щоб випускати звичні всім сучасним людям гроші (монети та банкноти), центральні банки деяких держав випускають гроші, доступні лише у цифровій формі. І ці гроші забезпечені повною довірою та кредитом уряду/центробанку країни-емітента.
Виходячи з міркувань кібербезпеки, малоймовірно, що CBDC будуть засновані на публічних блокчейнах, приєднатися до яких може будь-хто.
Передбачається, що CBDC буде доповнювати звичайні гроші або зовсім замінить їх цифровими еквівалентами. Отже, їх випуск перебуватиме під контролем центробанків, як і у випадку з фіатними валютами.
З цього неминуче випливає, що їхня вартість визначатиметься вартістю національної валюти.
Нарешті CBDC може і зовсім не бути фінансовим еквівалентом у тому сенсі, в якому його розуміє типовий споживач. У низці досліджень аналізували можливість використання CBDC виключно як засіб розрахунків між центробанками, без випуску такої валюти для громадського користування.
Основні відмінності CBDC від криптовалют
- CBDC використовують дозволену мережу блокчейнів, криптовалюти – недозволену.
- Особистість користувачів CBDC відома, а користувачі криптовалюти залишаються анонімними.
- CBDC можна використовувати тільки для платежів, транзакцій та інших оптових операцій, а криптовалюти — і для платежів, і як спекулятивні інвестиційні активи.
Чим CBDC відрізняються від крипта
Хоча суверенні цифрові валюти здатні відтворити деякі функції крипти за допомогою технології блокчейну, вони не зможуть повною мірою реалізувати найпривабливіші функції криптовалют – анонімність та децентралізацію.
CBDC контролюються емітентом, яким може бути центральний банк або уряд. Органи-емітенти визначають правила своєї CBDC. При цьому вонане обов’язково повинна ґрунтуватися на блокчейні або будь-якому іншому виді технології розподіленого реєстру. Хоча в деяких випадках буває саме так.
Наприклад, Китай активно розвиває концепцію власної версії CBDC під назвою “цифровий юань” (e-CNY). Чи є e-CNY криптовалютою? Ні. Цифровий юань — це тип цифрової валюти Центрального банку, що випускається Народним банком Китаю (НБК). І є абсолютним аналогом паперового юаня. Тож це не децентралізована валюта: e-CNY не працює на блокчейні.
Чому б центробанкам просто не використовувати криптовалюти?
Одна з найвідоміших проблем крипти — волатильність. Хоча стейблкоїни є гарною альтернативою, останні новини криптовалютних ринків говорять про те, що вони також не є повністю надійними. Тому просто імпортувати криптовалюти в економіку та радикально змінювати традиційну банківську систему поки що непросто, та й недоцільно.
CBDC схожі на стейблкоіни.Це регульовані валюти, й найімовірніше будуть забезпечені резервним активом (фіат, золото чи інші предмети) підтримки своєї вартості.
Висновок
CBDC до певної міри протилежні криптовалютам, оскільки вони розробляються і контролюються центральними органами. Тим не менш, CBDC можуть наблизити світ до цифрових валют, що потім може прокласти шлях подальшого впровадження криптовалюти.
Прискорити успішне ведення бізнесу допомагає якісний сайт з відповідним доменом і надійним хостингом. Гарантію безпеки обслуговування клієнтів забезпечує реєстрація торговельної марки (ТМ) та покупка SSL-сертифіката. Ці та інші товари та послуги можна замовити на NIC.UA.