Що рухає фінансовими ринками

Вартість фінансових активів залежить від співвідношення попиту та пропозиції. Коли покупцям актив цікавий – його ціна зростає. Страх та відсутність інтересу стає причиною зниження ціни. У разі коли пропозиція відповідає попиту, виникає ринок. Начебто просто і зрозуміло. Окрім одного: що впливає на інтерес покупця? Спробуємо розібратися.

 Finance

Зображення Mediamodifier з сайту Pixabay

Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Twitter, Instagram, щоб не пропустити важливе!

Раніше ми вже говорили, що на ціну фінансових активів впливають фундаментальні та технічні чинники. Фундаментальними називають макроекономічні показники, такі як рівень політичної стабільності в країні та світі, зміна темпів економічного розвитку, рівень інфляції, валютні курси тощо. І мікроекономічні чинники, пов’язані з діяльністю підприємства чи галузі. До технічних чинників належить, наприклад, історія зміни ціни активу, а світі криптовалют – їх ринкова капіталізація. Важливе значення має й ринковий сентимент – індикатор настроїв ринку.

Ринковий сантимент

Це термін, що визначає почуття чи настрої учасників процесу, що впливають на думку щодо майбутньої вартості активу. У біржовому контексті ми говоримо про настрої покупців і продавців. Ними можуть бути:

  • дрібні приватні трейдери;
  • підприємства, які керують справами приватних інвесторів;
  • великі інвестиційні компанії та спільноти інвесторів.

Настрої можуть бути двох полярних напрямків:

  • переконання, що вартість активу зростатиме і його варто купувати;
  • передчуття зниження популярності та зменшення ціни активу, а отже – настрій продавати.

Ці настрої тісно пов’язані з такими поняттями, як «бики» та «ведмеді» фінансового ринку і, відповідно, «бичачий» та «ведмежий» ринок.

«Бики» – це трейдери, які купують активи на зростанні ціни, ніби піднімаючи його на роги. Вони купують дешевші активи, щоб потім продати дорожче.

“Ведмеді” грають на зниження. Вони продають актив при низхідному тренді, ніби задавлюючи його, щоб потім купити акції за мінімальною ціною.

Рух цих двох ринків визначає тенденцію чи ринковий тренд.

Ринковий тренд

Ринковий тренд – від англійської тенденція, напрямок – напрямок руху ціни активу. Це послідовне чергування руху до цінового максимуму та мінімуму.

Якщо трейдери відчувають швидке зростання ціни на актив, починається бичачий ринок – попит на актив збільшується та ціна зростає.

Якщо трейдери, спираючись на якісь ознаки, вважають, що попит на актив падатиме, настає пора ведмедя – трейдери, упевнені, що ціна скоро впаде, починають продавати актив, тим самим провокуючи ще більше зниження ціни.

Це і є тренди.

Два головні ринкові тренди – бичачий та ведмежий.

Зображення Gerd Altmann з сайту Pixabay

Бичачий та ведмежий тренди

Бичачий тренд характеризується стабільним зростанням цін на активи. Найбільш поширена ознака бичачого тренду – коли ціни активів зростають більш ніж на 20% протягом певного періоду, не падаючи на таку ж величину. Наприклад, якщо ринок за цей період впаде на 11%, а потім ціна відновиться й продовжуватиме зростати, вважається, що бичачий тренд продовжується. Важливим фактором для формування бичачого тренду на криптовалютному ринку є довіра до цифрової валюти та визнання її як платіжного та інвестиційного засобу, а також використання технології блокчейн у різних галузях бізнесу. Впливають на тенденцію ринку та законодавчі та податкові зміни. Наприклад, є країни, які не стягують податок з криптовалют, такі як Португалія, Сінгапур, Мальта, Малайзія, РБ та Україна. А в країнах Європи цей податок досить високий, наприклад, у Франції – 30%, у Швеції – 32-57%, у Великій Британії – 20-45%.

Ознака ведмежого тренду – стійке зниження цін на активи на 20% і більше без зростання на таку ж величину. Падіння цін нервує інвесторів, змушуючи ухвалювати емоційні рішення. У такі моменти інвестори можуть продавати перспективні активи за низькими цінами. Інші інвестори вважають саме ведмежий тренд добрим моментом для початку інвестування, оскільки після спаду рано чи пізно буде підйом.

Спади на рубежі 10% не належать до ведмежого ринку. Вони називаються “корекцією” і відбуваються як реакція на конкретну подію. Проте можуть стати причиною паніки.

Окрім бичачих та ведмежих, бувають консолідаційні або бічні ринки, які не мають чітко визначеного тренду. Бічний ринок – зона прийнятних цін, коли трейдерів влаштовує поточний рівень цін і немає причин для їхньої зміни.

Як правило, точний напрямок тренду можна визначити вже заднім числом. Решта так звана концепція упередженості ретроспективного погляду, коли люди переконані в тому, що вони знали про подію до того, як вона сталася. Але упередженість ретроспективного погляду також впливає визначення ринкових трендів.

 Ринковий цикл

Рух ринку завжди циклічний. Цикли – це періодичні повторення спадів і підйомів, низхідних і висхідних трендів. Залежно від зміни ринкових умов сьогодні одні активи зростають у ціні, а завтра вони будуть падати, тоді як інші зростатимуть. Цикли можуть тривати як лічені дні, і роки. Тривалі ринкові цикли завжди важливіші за короткострокові.

Спроби прогнозувати злети та падіння цін на активи можна порівняти зі спробою передбачити погоду. Точний час зміни циклів передбачити неможливо. Повний ринковий цикл зазвичай визначається постфактум як період між двома максимумами. Точно можна сказати одне – після бичачого ринку точно прийде ведмежий, і навпаки.

Історична тенденція показує, що ціни на активи постійно зростають. Це означає, що для надійних інвестицій важливою є добре спланована довгострокова стратегія.

А для успішної роботи бізнесу важливий сайт, розміщений на надійному хостингу. Його, а також відповідний домен та SSL-сертифікат можна придбати на NIC.UA.