Створення домену .KYIV.UA – це насамперед турбота про місто і його значущість, приділяючи належну увагу правильному написанню його імені українською мовою.
Проте, .KIEV.UA в російському написанні продовжує працювати і нові реєстрації також є.
Зміна адреси сайту відповідно до правильного написання міста, вкладається в загальнонаціональну політику підтримки використання української мови та культури. Державні органи та установи ведуть активну кампанію із закріплення української мови та звертають увагу на правильне написання назв географічних об’єктів. Перехід на .KYIV.UA дає змогу сайтам підтримати цю політику і в такий спосіб висловити солідарність із державними ініціативами.
Компанія NIC.UA знизила ціни на реєстрацію домену .KYIV.UA з метою популяризації та підтримки української мови.
Сьогодні ми хочемо відповісти на запитання для тих, хто вже має сайти на домені .KIEV.UA. Припустимо, у вас є nic.kiev.ua і ви розумієте, що потрібно переходити на nic.kyiv.ua. Розберемо чи варто це робити.
А саме: чи дорого це, як правильно це зробити і що робити зі старим доменом.
Чи варто змінювати ім’я вашого сайту з .KIEV.UA на .KYIV.UA?
На це питання ви повинні самі знайти відповідь, чи хочете ви цього. Є приклади, коли компанії свідомо переводили свої сайти на новий домен і все пройшло гладко.
Технічно це два різні домени, але в реєстрі є правило, що ці два домени повинні належати одній особі та бути зареєстрованими в одного реєстратора.
Вам потрібно ретельно планувати зміну імені, щоб врахувати всі нюанси.
Скільки коштує змінити домен сайту на новий?
Регіональні українські домени недорогі, в середньому близько $10 на рік. Якщо ви зважилися змінити домен, тоді одразу враховуйте продовження двох доменів, адже ваші користувачі знали стару назву сайту, а нову ще не знають. Якраз і відповіли на запитання, що робити зі старим доменом.
Враховуйте зміну домену вашого сайту в рекламі, буклетах, візитках тощо.
Враховуйте, що кількість відвідувань вашого сайту може змінитися, і про це поговоримо далі.
Як змінити головний домен сайту?
Відразу скажемо, є багато способів змінити домен, але ми рекомендуємо робити це через 301 редирект. У цьому блозі вже не раз описувалося як це робиться і навіщо. Нагадаємо головне:
- Редирект має бути з кодом 301 – його так і називають 301 редирект або “permanent redirect”.
- Редирект можна робити різними способами, але найпростіший і найлегший це відредагувати .htaccess файл.
Код редиректу має бути розташований на початку файлу і виглядає він так:
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^oldsite.kiev.ua [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.oldsite.kiev.ua [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://newsite.kyiv.ua/$1 [L,R=301,NC]
Ці правила описують перенаправлення старого домену з www і без на один новий домен (у цьому прикладі – новий домен без www).
Дуже важливо пам’ятати правила:
- Редирект має бути на початку файлу, інакше може не працювати або працювати неправильно.
- Пам’ятати про версію c www і про піддомени, якщо вони є.
- Пам’ятати про https і перевірити наявність SSL сертифіката як на старому, так і новому доменах.
- Кожна сторінка старого сайту має вести на цю саму сторінку на новому домені, інакше всі користувачі, які приходять на сторінку товару, потраплять на головну сторінку або на сторінку помилки 404. Це якраз до пункту першого.
- За можливості перевірити всі сторінки на наявність зацикленості та виправити це.
- Обов’язково продовжувати як старий, так і новий домени. Якщо старий домен перестане працювати – з дуже великою ймовірністю впадуть позиції в пошукових системах.
Перенаправлення перед впровадженням завжди потрібно тестувати і виправляти помилки, якщо вони є.
Хотілося б врахувати всі тонкощі і дати готові правила редиректу, та ми з вами вже знаємо, що вони залежать від багатьох чинників – програмне забезпечення сервера, система управління контентом вашого сайту тощо.
Хорошим рішенням буде консультація у фахівців з просування сайтів. Вони знають, в яких випадках і яка стратегія переїзду сайту необхідна, і вкажуть точне технічне завдання щодо редиректів програмістам – для впровадження.
Ми звернулися до SEO-фахівців із запитаннями, чи варто робити переїзд сайту з .KIEV.UA на .KYIV.UA і яка їхня думка з цього приводу:
Павлуцький Олександр, Repalm
"Російської спадщини треба позбуватись 100% і відхід від старого формату написання — це правильне рішення.
Найбільш безпечний та екологічний спосіб це зробити, не втративши трафік — це прямий редирект зі старого домену на новий.
При переїзді можуть статись певні складнощі і тимчасові просадки трафіку, але на мою думку вони вартують того, щоб залишити цей радянський архаїзм у історії. Бо якщо ми кричимо на весь світ і закликаємо перестати вживати російськомовні версії українських міст, а у власних доменах цього не дотримуємось, то виглядає дивно.
Тому це правильна ініціатива"
Микола Кодій, PBN.LINK
“1. Що з SEO?
Будь-який переїзд сайту це завжди ризик. Що б вам не обіцяв Гугл і Мюллер, ніхто не знає, як воно вийде на ділі. Так, більшість редиректів сайтів відпрацьовують як треба, але є кейси зі зниженням трафіку і позицій на довгий час після переїзду.
2. Що по красі?
Звичайно ж власники сайтів у цій доменній зоні хочуть, щоб їх сайт “читався” максимально правильно, тому нова доменна зона має привабливіший вигляд.
Але дивіться пункт 1.
3. Що б зробив я?
У подібній ситуації я б зареєстрував домен у зоні KYIV.UA і поставив би редирект на основний домен KIEV.UA.
У підсумку:
– мій сайт відкривається за обома адресами,
– я мінімізую будь-які ризики, оскільки не роблю переїзд сайту.
Якщо раптом у майбутньому доменну зону KIEV.UA захочуть прибрати (думаю, навряд чи, але все ж таки), то у вас буде готовий домен для переїзду + він уже підклеєний до вашого сайту тривалий час, можливо, вимушений переїзд відбудеться плавно.”
Сергій Кокшаров, SEO-аналітик, ведучий блога https://t.me/devakatalk
"Я би одразу зробив посторінковий редірект на новий домен. І треба бути уважним до старого домену, бо іноді його не продовжують наступного року, що негативно впливає на позиції. Після редиректу позиції можуть трохи просісти, але завжди повертаються протягом місяця."
Світлана Величко, Links-Stream
"Я вважаю правильним і доречним перехід до україномовного написання домену.
Із початку повномасштабного вторгнення багато хто із українських сервісів (включаючи наш) перейшли на новий домен із .ru і втратили купу позицій/трафіку. Це — додаткові втрати під час війни, але не настільки болючі, аніж втрата кінцівки на передовій.
Тому переходити варто, при цьому враховувати ризики втрати позицій для свого бізнесу (бачила дуже мало якісно зроблених редиректів) і намагатися виконати лагідну українізацію так, щоби вона не вплинула на дохідність бізнесу а отже, і економічний «фронт»."
Дмитро Сохач, CEO в SEO агенції Адмікс Глобал.
"Я пiдтримую перехiд с KIEV.UA на KYIV.UA за умови, що це не зашкодить сайтам i вони не втратять трафiк, тому що зараз пiд час вiйни багатьом бiзнесам i так не дуже добре. Тому дуже важливо не просто змiнити зону, а також одразу зробити редирект с KIEV.UA на KYIV.UA."
Гуща Тарас, SEO.UA
"Вважаю, що перехід на доменні зони .dp.ua , .kyiv.ua тощо можно легко здійснити за допомогою 301 редіректу з точки зору SEO. Треба зберігати обидва домени, щоб лишити лінки, що були вже побудовані. Нові лінки нарощувати на новий домен. Переклейці допоможе Google Indexing API та GSC. Рекомендую звертатися до SEO-спеціалістів з цим питанням"
Георгій Рисак, georgerysak.com
"З приводу дерусифікації доменів, моя думка, однозначно треба і важливо, бо треба позбуватися на всіх рівнях в усіх сферах цієї ганебної пост-колоніальної помилки
Але до всього треба підходити з холодною головою, технічно можна перейти на домен kyiv.ua, без заміни домену, завдяки 301 редіректу
Проте навіть в такому випадку існує велика ймовірність втратити позиції і трафік.
Ось декілька порад від мене:
1. Для того аби це зробити максимально безболісно, я раджу запустити сайт на аналогічному за назвою домені, але в доменній зоні kyiv.ua, тобто копія, але з унікальним контентом, хоча б на декілька сторінок, або хоча б головну, додати його в консоль, поставити декілька хороших посилань, поставити посилання з першого сайту, який на kiev.ua, я це називаю «прогрів».
2. Паралельно, необхідно підготувати карту 301 редіректів, вона має містити всі старі URL адреси, які буде необхідно зберегти і перенаправити вже на нову адресу.
Наприклад, якщо у вас збереглися legacy редіректи формату
site.kiev.ua/example/old-url
301 to
site.kiev.ua/example/new-url
я би вам радив, перенаправити той перший УРЛ
site.kiev.ua/example/old-url
одразу на kyiv.ua
тобто "викинути" з цієї зв`язки той другий варіант, але і другий варіант так само зредіректити вже на нову kyiv.ua версію
тобто з 1 редіректу, треба зробити 2
І site.kiev.ua/example/old-url на новий site.kyiv.ua URL
І звісно site.kiev.ua/example/new-url так само на новий site.kyiv.ua URL
Тому що при редіректах в 2 рівня, втрачається трошки ваги по дорозі
Всі теперішні актуальні URL адреси, автоматично мають просто зредіректитись на нову адресу.
3. Налаштувати переїзд на новий домен в Google Search Console. Для цього є багато гайдів в інтернеті.
4. Наступна порада, це нічого не міняти більше окрім домену та 301 редіректів, все інше збережіть як було і переконайтеся, що більше ніхто нічого не змінював.
Бо коли відбувається такий переїзд, краще все зберегти як є і після переїзду, коли точно зрозуміло, що він "закінчився", робити якісь правки, фікси які стосується чогось іншого.
Це пов`язано з тим, що під час таких кардинальних змін, дуже багато що може повпливати і щоб потім не довелося гадати, а що ж це сталося.
Тобто ні в середині сайту, ні сервер, ні зміни в реєстраторі, нічого, все лишіть як є.
5. Потренуйтеся на кішках. Перш ніж робити такий перехід на інший домен, спробуйте проробити все у тестовому, для команди це буде корисно і ви так збережете багато нервів.
6. Повідомте своїх користувачів про зміни домену. Обов`язково проінформуйте користувачів, попередьте про можливі помилки в роботі сайту, про технічні роботи.
7. Не робіть перехід в четверг, або п`ятницю. Робіть все на початку тижня, бо завжди щось може піти не так і краще мати всю команду в робочу стані.
8. Все протестуйте після переходу за допомогою аудиторів: Netpeak, Screaming Frog."
Ігор Шулежко, Candy Content
"1. Переходити чи ні?
Вважаю, що потрібно обов'язково переходити на новий формат доменів KYIV.UA Це один маленький крок для людини, але гігантський стрибок для всього українського народу. Потрібно позбуватися легасі.
2. Як перейти?
Важливо не поспішати, тому що якщо не зробити все за норм чеклистом, можна втратити трафік. Зараз для бізнесу і так складний час. Тому важливо зробити все методично і контрольовано. Кожен кейс міграції індивідуальний. Десь є контекстна реклама, десь різні налаштування аналітики.
Тому важливо розробити свій чеклист міграції.
З усього що є в інтернеті, рекомендую вивчити ці 4 чеклисти. І зібрати свій власний
https://searchengineland.com/site-migration-seo-checklist-dont-lose-traffic-286880
https://searchengineland.com/website-migration-checklist-383201
https://www.marceldigital.com/blog/the-ultimate-seo-website-migration-checklist
https://www.botify.com/blog/website-migration-checklist-seo"