Шахрайство – проблема, безперечно, давня як світ. Але якщо раніше, щоб провести аферу, потрібно було хоч якось та показати обличчя, з появою інтернету проводити махінації анонімно стало в рази простіше. Відносна простота виконання, висока ймовірність безкарності та можливість збагатитися провокують появу величезної кількості інтернет-шахраїв. І світ NFT – не остання їхня мета.
Як убезпечити себе і розпізнати брехуна? Розглянемо їх найбільш популярні тактики.
Photo: Freepik
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Twitter, Instagram та своєчасно отримуйте корисну інформацію.
Rug pull
Якщо коротко, rug pull – раптове закриття проєкту без повернення грошей інвесторам. На цей прийом найчастіше попадаються новачки, які ще не навчилися розпізнавати “червоні прапорці” в криптоіндустрії. Шахраї спочатку заманюють людей до свого проєкту, якого, до речі, може не існувати. Переконують людей у майбутній успішності задуму, збирають гроші, а потім зникають. Зловити таких шахраїв після проведення афери важко, тому що вони повністю зникають з поля зору, а ось виявити на ранніх стадіях цілком можливо.
Як розпізнати rug pull:
- автори проєкту потайливі, вони не дають ніякої додаткової інформації про себе;
- документи, сайт, реклама проєкту сповнені граматичних помилок та невірної/застарілої інформації. Найчастіше рагпули робляться “на колінці”, розробники зацікавлені не в тому, щоби створити якісну роботу, а в тому, щоб отримати швидкі гроші. Але саме неуважність авторів до деталей може допомогти уберегтися від несумлінності;
- велика кількість підписників та низька залученість у соцмережах – можлива ознака накрутки підписників;
- програмний код недоступний для перегляду. Знаходження коду у відкритому доступі дає можливість будь-кому охочому перевірити його на шахрайство. Якщо код закритий від сторонніх очей, то, певно, розробникам є що приховувати.
Фішинг
Старий, можна сказати, традиційний вид обману – маніпуляції, метою яких є крадіжка особистої інформації користувачів: паролі, логіни, дані банківських рахунків тощо. Якщо говорити безпосередньо про NFT, тут шахраїв найбільше цікавить seed-фраза криптогаманця користувача. Це фраза з випадкових слів, яка потрібна в тому випадку, якщо приватний ключ буде втрачено.
Один зі способів виманити індивідуальні дані – airdrop – роздача безплатних NFT у соцмережах. Їх зазвичай пропонують за репост чи розповсюдження серед друзів. Далі просять дані криптогаманця, щоб надіслати “подяку”, але замість цього, отримавши доступ до вашого облікового запису, користуються можливістю вкрасти наявні на ньому кошти або NFT.
Щоби не потрапити на цю вудку, у жодному разі не діліться своєю приватною інформацією, не переходьте за підозрілими лінками, пересланими вам поштою або в соцмережах.
Продаж підроблених NFT-колекцій
Не вкладаючи ні часу, ані зусиль, шахраї можуть просто вкрасти чи скопіювати чужі роботи та намагатися продати їх. Для проведення такої афери шахраї можуть створити новий профіль у соціальних мережах, щоб переконати користувачів купити підробку. Очевидно, фейкові NFT не мають жодної цінності, тому купивши таку роботу можна добряче потрапити на гроші.
Перед покупкою ретельно перевіряйте обліковий запис продавця і сам NFT. Звертайте увагу на синю галочку біля продукту – вона свідчить про справжність роботи.
Підбиваючи підсумки
Щоб убезпечити себе від обману, бажаючи купити NFT:
- тримайте особисту інформацію при собі. Не діліться даними криптогаманця, паролями та іншою інформацією зі сторонніми людьми – вони повинні залишатися приватними. Немає жодної ситуації, де, щоб отримати NFT, вам потрібно було б надіслати персональні дані іншій людині;
- ретельно перевіряйте продавця NFT. Вивчіть його соціальні мережі, обліковий запис на маркетплейсі, активність у спільнотах, інші його оголошення. Пошукайте відгуки про нього в інтернеті. Перевірте верифікацію колекції;
- уникайте підозрілих покликань, що надходять на пошту або в соціальних мережах;
- перевіряйте історію транзакцій NFT. Не довіряйте тим, що обмежуються одним або кількома днями.
Нагадуємо: убезпечити ваш бізнес допоможе реєстрація торгової марки (ТМ). Для розвитку та руху бізнесу в мережі не обійтися без сайту, розміщеного на надійному хостингу. Також підвищити рівень безпеки вам та вашим клієнтам допоможе SSL-сертифікат, а наголосити на унікальності – відповідний домен. Ці та інші продукти можна знайти на NIC.UA.
Icons: Flaticon