Провідний торговий майданчик NFT OpenSea планує утриматися від ухвалення рішення про скасовування чи збереження авторських гонорарів художникам для вже наявних колекцій до 8 грудня 2022 року.
Багато художників увійшли до простору NFT на хвилі цифрового художнього відродження, коли талановиті роботи можуть бути справедливо оцінені та винагороджені через прозору систему технології блокчейн.
У блокчейні художникам платять не лише за первинні продажі робіт, а й відсоткову комісію – 5-10% за вторинні продажі. Тобто щоразу, коли NFT переходить з одних рук до інших, художник отримує гроші. Таким чином, карбуючи свою колекцію, митці отримують можливість отримувати довгостроковий прибуток.
Image by Freepik
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Twitter, Instagram, щоб не пропустити новини світу NFT.
Гонорари за блокчейн або авторські відрахування в ланцюжку продажу не були автоматично вбудовані в смартконтракти ERC-721. Тому великі маркетплейси, до яких належить і OpenSea, добровільно надавала художникам цю підтримку протягом кількох років у міру розвитку індустрії.
У січні цього року, коли ринок NFT значно просів, багато торгових майданчиків почали переглядати свою позицію щодо авторських гонорарів. В результаті OpenSea залишилася останнім торговим майданчиком, який поки що не змінив свою позицію в цьому питанні. Сукупне роялті, що виплачується на OpenSea, все ще становить 6,2%. Тоді як на інших майданчиках воно вже прагне 0.
Авторські відрахування
Дискусія про авторські відрахування йде у двох напрямках:
- для невикарбуваних колекцій;
- для викарбуваних колекцій.
Перше питання: чи слід вводити авторські відрахування до ланцюжка продажу для майбутніх колекцій. Для невикарбуваних колекцій OpenSea випустила свою першу версію мережного інструменту примусового виконання, що дозволяє художникам вручну включати свої гонорари до смартконтракту NFT. OpenSea, як і зараз, продовжуватиме оплачувати цей збір, але лише у випадку, якщо це прописано у контракті.
Друге питання: чи слід перекладати відрахування авторам уже наявних колекцій.
У повідомленні, опублікованому OpenSea у Твіттері від 6 листопада, декларується: «Очевидно, що багато авторів хочуть мати можливість отримувати гонорари в ланцюжку продажів, і ми вважаємо, що вибір має бути за ними, а не за ринком».
Компанія пообіцяла, що не вноситиме жодних змін до 8 грудня.
Обговорення цієї теми викликало занепокоєння у просторі NFT, оскільки якщо OpenSea скасує роялті, митці не зможуть отримувати відсоток від вторинного продажу своїх робіт, що по суті позбавить їх основного постійного джерела доходу.
Думки сторін
В офіційних відповідях торгових майданчиків NFT йдеться про те, що для примусового введення авторських відрахувань необхідно йти на технічні «компроміси».
OpenSea вважає, що примус до виплати авторських відрахувань вимагатиме певною мірою пожертвувати відсутністю цензури та вільною природою NFT.
Вітторія Ембер, відома поетеса та художниця NFT, на запитання, чи справді необхідні технічні компроміси, озвучені маркетплейсами, чи це банальні прийоми майданчиків для економії та мінімізації відповідальності, відповіла, що з огляду на новизну технології це може бути і те, і інше. Але майданчики, які прагнуть економити на роялті, здаються вкрай недалекоглядними. Вітторія вважає: що аби комфортно залишатися у децентралізованому просторі, творці та трейдери не повинні залежати від рішень торгових майданчиків, а повноцінно брати участь в ухваленні рішень.
Еліз Своупс, 32-річна дизайнерка з Брукліну, за останні десять років створила популярний особистий бренд, в основному в Instagram, поєднуючи талановиті фотографії з авангардним стилем графічного дизайну. На її роботах природа океанськими хвилями вдирається в життя міста. Еліс каже, що її прихід у простір NFT багато в чому був продиктований думкою друзів та підписників, які вважають, що це можливість отримати винагороду за внесок у цифрову культуру та творчість. Однак гонорари – не головна причина її приходу до Web3, а скоріше надія на визнання її художнього таланту в новій індустрії.
Проте Еліз бере активну участь у дебатах про виплату відсотків авторам, кажучи, що художники NFT повинні отримувати винагороду за свою роботу. Це питання навіть не варте обговорення.
Дизайнер рекомендує авторам NFT не забувати про свій професіоналізм, цінувати його та вимагати чіткого вибудовування трудових відносин. Робота художника так само важлива, як і діяльність платформи, де виставляється його робота. Без роботи художників безглузда діяльність платформи. Еліз Своупс зберігає оптимізм щодо майбутніх можливостей для художників у просторі Web3, але побоюється, що маркетплейси можуть забувати про мету створення інструментів продажів і в прагненні короткострокової економії не думають про довгострокову перспективу.
А ми нагадуємо, що найзручніший засіб просування своєї творчості – якісний сайт із доменом, що запам’ятовується, і надійним хостингом. Безпеку вам та всім клієнтам забезпечить реєстрація торговельної марки (ТМ) та SSL-сертифікату. Ці та інші продукти та послуги можна знайти на NIC.UA.