Чи можна втратити право на доменне ім’я?
Що потрібно знати власнику домену аби його не втратити?
Як захистити свій домен від шахраїв?

Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Twitter, Instagram, щоб своєчасно отримувати корисну інформацію.
Доменне ім’я є унікальним об’єктом цивільних правовідносин. Можна часто зустріти твердження, що домен — це об’єкт права інтелектуальної власності, однак, ми так не стверджуємо, адже на законодавчому рівні це питання не врегульоване. Проте слід пам’ятати, що кожен домен є унікальним об’єктом, яким розпоряджається особа і його як будь-яке майно чи право можна втратити. Нагадаємо, домен не передається у власність, особа володіє лише правом користування. Це право можна втратити добровільно — не продовжувати строк дії домену, подати заявку на його видалення або примусово — за рішенням суду, рішенням адміністратора доменної зони, рішенням реєстратора і найгірше у випадку крадіжки.
Що ж потрібно пам’ятати власнику домену?
Під поняттям “власник домену”, у цій статті, ми розуміємо особу яка ваказана у реєстрі WHOIS, як реєтрант. Нижче ми опишемо основні принципи, які допоможуть не втратити право на домен.
- Запорукою довгого володіння доменом є правильний вибір реєстратора, тобто особи яка є акредитованим суб’єктом з реєстрації та делегування доменних імен. Перед реєстрацією чи перенесенням домену на обслуговування до реєстратора, перевірте його документи та ознайомтесь з рекомендаціями інших користувачів.
- Під час заповнення даних для реєстрації домену вказуйте правдиві дані, не використовуйте фейкову інформацію. Кожен реєстратор має право перевірити у будь-який час інформацію про домен, якщо дані виявляться неправдиві — реєстратор може заблокувати домен або взагалі видалити його.
Ви можете не хвилюватися за втрату персональних даних, більшість реєстраторів мають функцію “приховування даних” WHOIS від третіх осіб, а також, згідно з внутрішніми правилами компанії, відносять її до конфіденційної інформації. Тому ваші дані завжди під надійним захистом.
- Вчасно продовжуйте строк дії домену. Як би дивно це не звучало, досить часто реєстранти забувають про продовження строку дії домену. Користуйтеся послугами автопродовження і будьте впевнені, що невчасно сплачений платіж не буде проблемою.
- Не використовуйте домен для функціонування ресурсів які потенційно можуть порушувати законодавство, у тому числі закони які регулюють право інтелектуальної власності. Кожен реєстратор у своєму договорі чи умовах надання послуг прописує підстави за яких відмовляє в обслуговуванні/наданні послуг у разі порушення норм законодавства.
- Не передавайте доступ до особистого кабінету в якому знаходиться домен третім особам. У разі втрати доступу до кабінету, негайно повідомте про це реєстратора, він допоможе уникнути крадіжки вашого домену.
- Дотримуйтесь правил доменної зони у якій реєструєте домен. Правила доменної зони — це документ який розроблений адміністратором домену і визначає основні умови роботи домену. Кожна доменна зона має свої правила які розміщені на сайті адміністратора, перед реєстрацією завжди з ними ознайомлюйтесь.
Як найкраще захистити свій домен від шахраїв?
Найголовніше правило — ніколи не передавайте доступ до домену третім особам. Завжди використовуйте унікальні паролі входу до облікового запису, якщо реєстратор надає можливість двоетапної автентифікації при вході до облікового запису, використовуйте її.
Прив’язуйте обліковий запис до надійної електронної скриньки. Змінюйте паролі з певною періодичністю. Зберігайте інформацію про оплату за послуги реєстрації чи делегування домену — це допоможе вам підтвердити право на домен у разі його втрати.
Зареєструйте доменне ім’я як торговельну марку — це допоможе захистити назву домену від кібершахраїв та недобросовісних конкурентів.