Реформа Whois. Прогнози щодо впровадження SSAD

Днями ICANN подала Консультативному комітету галузі узагальнену інформацію про планові витрати пов’язані з проектом реалізації системи стандартизованого доступу SSAD – Standardized System for Access and Disclosure, що широко обговорюється з минулого року.

Реформа-Whois

Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Twitter или Instagram, щоб бути у тренді!

На зустрічі було зазначено, що ICANN сумнівається, що передбачувані сегменти продукту у розрізі його використання будуть такі ж як і витрати. Розрахунок цих витрат, моделювання самої системи та скепсис щодо того, чи буде проект реалізований у передбачуваному вигляді повсюдно – теж був на порядку денному.

Історичний екскурс по суті дискусії

WHOIS система з її даними, які за замовчуванням були доступні всім охочим – після законного оприлюднення та впровадження в роботу регламенту ЄС GDPR із захисту даних у 2018 році, як і очікувалося, стали частково недоступними.
Як тільки це сталося, у професійних колах небайдужі й, прямо скажемо, щиро зацікавлені, почали пропонувати варіанти продуктів – сторонніх і на державному рівні, що забезпечують доступ для різноманітних цілей.
Законних, зрозуміло.

І вже через півтора року після вищеописаних подій з обмеження, відділ з прискореного процесу аналізу політики специфікації для даних gTLD – generic Top-Level Domain, запропонувала до оцінки звіт, у якому були докладно описані всі рекомендації щодо SSAD.
Потім, ще через пів року, ICANN провела глобальне дослідження, щоб з’ясувати, скільки кінцевих користувачів зацікавлені у SSAD. І підрахувала кількість запитів, якщо все ж таки ця система буде впроваджена – щоб реально спрогнозувати на основі даних, яким буде кошторис питання та терміни здійснення.

А що ж сьогодні?

І ось, повертаючись до позначеної на початку статті події, ув 2022 році вже велася дискусія про загальні гроші та всі сполучені збори.
Ці розрахунки, представлені на засіданні профільного комітету, засновані на моделі аутсорсингу з відшкодуванням усіх витрат на операції SSAD, що реалізуються. Оскільки система охоплює не локальну область чи країну, а увесь світ.
У процесі діалогу та сучасного плюралізму думок, брифінгуючі дійшли висновку, що на витрати вплине значний, навіть колосальний момент – кількість кінцевих користувачів. Це ключовий фактор, який не можна ігнорувати чи вважати несуттєвим.
Титанічні зусилля з аналізу та збору даних для описової моделі рівнів використання лише ускладнили та зробили гіпотетично непідйомною ситуацію з реалізацією.
Тому що дані різноспрямовані та один регіон не ідентичний іншому. Тобто, що є актуальним в одному кінці світу, не потрібно в іншому. У зв’язку з цим, увесь бюджет був розроблений на усереднених показниках, з прогнозом на те, як це має застосовуватись на широких юзер-масивах.

Аналіз

an

За підсумками опитувань, які офіційно проводила в період розробки сценаріїв – ICANN, повідомлялося, що в кожній країні ініціюється не більше тридцяти запитів на розкриття даних у квартал. Натомість звичайні рядові користувачі на загальнодоступних платформах виявили зовсім іншу реальність. Не можна сказати, що у однієї зі сторін неправильні дані, тому що канали отримання відрізняються. І в цьому вся сіль.

І, зрештою, звівши отримані цифри, виявилося, що три п’ятих усіх країн позначили, що надсилали не більше десяти докладних запитів на місяць, одна п’ята країн дала дані від п’ятдесяти до п’ятисот за той же період. І ще одна п’ята від загального пирога повідомила про дві тисячі запитів на місяць.
На основі вищеописаного глобального дослідження відповідальна комісія підсумувала, що загальна кількість користувачів SSAD буде у вилці від 30 тисяч до 4 мільйонів на рік. З прогресивною шкалою на найближчі роки вже від 100 тисяч до 15 мільйонів.
Кінцевий попит на послугу SSAD та цифри за витратами бралися саме зі стійкої прогресивної моделі розвитку сучасного Інтернету.

Передбачені статті витрат та терміни

Терміни з впровадження SSAD – три чи чотири роки
Матеріальні витрати в еквіваленті від 20 до 30 мільйонів доларів США
Витрати на обслуговування в еквіваленті від 15 до 110 мільйонів доларів США
Збори:
Акредитація зацікавленої сторони та всеосяжна перевірка ідентифікації від 20 до 90 доларів.
Актуалізація декларацій від 150 до 200 доларів
Сама ціна запиту на розкриття інформації одноразово від 0,5 до 40 доларів США
Ці пункти залежать від інтенсивності використання системи та подробиці самого запиту.

На попередньому етапі SSAD позиціонувалася, як щось більш значне, ніж просто дорога система продажу інвойсів.
Система підтримувала б поточний статус загального нерозкриття та не потрапляла б під статті, коли можна подати скаргу до GDPR – General Data Protection Regulation. Мається на увазі, вона б зберігала дані WHOIS доступними максимально
можливого ступеня, і при цьому дотримувався закон про захист даних.

Спірні моменти

sp

У робочій групі на брифінгу висловлювалися думки, що використання гігантської SSAD зводиться до того, що лише впорядковуються запити на розкриття за плату, без належного аналізу для чого це потрібно і кому.

У самій же презентації минулого тижня не останнє місце було відведено такому аспекту, що SSAD надаватиме саме комплекс послуг, який позбавить сторони угоди від самостійної ідентифікації та дасть прозорі терміни відповіді.
Не у всіх присутніх це викликало оптимізм, тому що теоретичний прогноз та реалізація в реальних середовищах – це не те саме.

Окремо пролунала думка, що немає гарантії, що навіть за певну і в деяких випадках чималу ціну зацікавлена ​​сторона отримує розкриття даних. Оскільки є у практиці юридичні аспекти договірної роботи, у яких передбачається так зване “не остаточне розкриття” відповідно до законодавства деяких країн.

Чи буде ця система все-таки розроблена, доопрацьована та впроваджена?

ICANN так ретельно підійшла до цієї ситуації, бо є нагальні питання.

1. Чи варта овчинка вичинки?
А саме, чи варто викидати на вітер багато мільйонів доларів на продукт, якщо до кінця не відомо, яким буде кінцевий попит.
І чи служить це інтересам людей та суспільству загалом у глобальному розумінні.

2. Чи вища цінність вартості проекту?
Чи будуть інвестиції ICANN у систему інтересів суспільства корисними, якщо ще на етапі обговорення кінцевий продукт сприймається як сумнівний і непридатний.

На виправдання з останнього питання ICANN зауважила в доповіді, що сервіс договірних зобов’язань фіксує дві або максимум чотири скарги на місяць, що говорить про те, що інформація, що запитується, належним чином обробляється і юридичних проблем не виникає.

То що ж буде? Реформа Whois скасовується?

Система, про яку всі мріють. Система, яка полегшує на всіх кроках подання запитів. Дає точний час відповіді. Може при допустимих для широкого кола витратах призвести до того, що користувачі, які пішли в інші сервіси, повернуться.
Особлива перевага Standardized System for Access and Disclosure – у внутрішній системі служби підтримки, де користувачеві нададуть всебічну допомогу із запитуваним матеріалом. І, до того ж, допоможуть сформулювати саме поводження з урахуванням закону конкретної країни.

Така служба із турботою про клієнта є у NIC.UA. Усі переваги такого підходу можна оцінити, користуючись нашими послугами.

Тільки один пункт у всій історії з SSAD викликає неоднозначний настрій і може стати значною перешкодою для реалізації. І це – заключна експертна оцінка з експлуатаційних характеристик конструкції та фінальна ціна проекту.
Це буде опубліковано наступного місяця на сторінці ICANN.

Недорогий доступ до даних із реєстрацій у законних цілях має дуже важливе значення для правовласників.
Тому в найближчі кілька тижнів буде ясно, яким стане майбутнє для сторін, які борються та захищають бренди та ведуть чесний бізнес в Інтернеті.

У нас ви отримаєте надійний захищений хостинг та класний домен для свого бізнесу.