Що таке NFT та як вони працюють?

Напевно, ви вже чули про NFT. Ця абревіатура дедалі частіше прослизає в обговореннях, як свого часу криптовалюта.

Що таке NFT? Як вони працюють і чи варто в них інвестувати? У цьому матеріалі ми зробимо короткий огляд NFT, спробуємо дати відповіді на питання, що часто ставляться, і розглянемо, чи можна їх застосовувати для перетворення цифрового продукту в актив, що продається.

Photo: Pixabay

Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Twitter або Instagram, щоб нічого не пропустити!

ЗМІСТ СТАТТІ

  • Що таке NFT?
  • Як працюють NFT?
  • Хто створює NFT?
  • Як купити NFT?
  • Чи довготривалий це проєкт?

Що таке NFT?

NFT означає «незамінний токен» – унікальний цифровий сертифікат, який зберігається в блокчейні, гарантує оригінальність предмета та дає ексклюзивні права на нього. По суті, NFT – це колекційний цифровий актив, схожий на фізичний витвір мистецтва або колекційну монету. NFT може бути твором мистецтва, музики, відео, зображень – все у форматі JPG, MP3, відео та GIF.

У тих випадках, коли щось, захищене авторським правом, на зразок твору мистецтва, має фізичну цінність, то NFT має цінність як вихідний цифровий елемент і може бути підтверджений лише шляхом отримання інформації, закодованої всередині.

Можна провести аналогію з людиною, яка має права на пісню відомого музиканта. Попри популярність пісні, кожен може її виконати та відтворити, але право власності належатиме автору, або покупцеві.

Аналогічно працюють і NFT. Одна людина має права (тобто може продати), тоді як всі інші можуть слухати та навіть відтворювати в цифровому вигляді. По суті, NFT – це такий же фізичний колекційний предмет, як і будь-який інший, але замість картини на полотні ви отримуєте JPG-файл.

Як працюють NFT?

NFT означає «невзаємозамінний токен». Цифровий токен – це форма криптовалюти, як Біткойн або Ефіріум. Такий тип цифрового активу, який дозволяє людям відслідковувати володіння віртуальним активом за допомогою технології блокчейн, насамперед використовують смарт-контракти Ethereum.

Проте, на відміну від стандартної «монети» у блокчейні Біткойн, кожен NFT є унікальним. Це означає, що NFT не можна обміняти на аналогічні. Виходячи з цього і з’явився термін «невзаємозамінний». NFT не можуть застосовуватися як валюта, навіть якщо вони мають цінність.

NFT – частина блокчейну Ethereum, окремі токени, всередині яких зберігається додаткова інформація. У порівнянні зі звичайною криптовалютною монетою, файл NFT зберігає додаткову інформацію, що робить його вище за чисту валюту і переводить у розряд цінностей. По факту, NFT – це цифровий сертифікат, що супроводжує унікальний об’єкт.

Хто створює NFT?

В основному до творців NFT відносяться музиканти, художники, письменники, геймери та навіть бренди, що представляють широкий культурний спектр і претендують на створення унікального продукту.

Але NFT призначені не лише для художників та творчих людей. Наприклад, Taco Bell (міжнародна мережа ресторанів швидкого харчування) був одним з перших брендів, що запустили NFT цифрового мистецтва обмеженого тиражу. Віртуальне мистецтво було продано за 25 токенів, і всі вони були реалізовані протягом пів години.

Taco Bell заявили, що прибуток від цього продажу піде на допомогу талановитій молоді для реалізації їхніх освітніх та кар’єрних планів. Таким чином, компанія здійснила акт благодійності та привернула увагу до свого бренду.

Ще один відносно недавній випуск було здійснено через VeeFriends – NFT Гері Вайнерчака, підприємця, який був одним із перших інвесторів Facebook, Uber та Coinbase. У ході першого випуску було запропоновано 10255 токенів. По суті, це як віртуальний ринок колекційних карток, Вайнерчук запустив проєкт NFT, як спосіб створити значну інтелектуальну власність та створити незвичайну спільноту. Вайнерчук хоче використати смарт-контракти для взаємодії з покупцями NFT. Наприклад, він планує зробити це, провівши щорічний бізнес-захід VeeCon, до яких власникам токенів буде надано ексклюзивний доступ протягом трьох років після покупки токена.

Як купити NFT?

Інтернет-майданчиків, що працюють із NFT, досить багато. Вони можуть бути вузькоспеціалізованими маркетплейсами й відрізнятися в залежності від категорії об’єктів, що продаються: хтось може продавати тільки предмети для відеоігор, а хтось твори цифрового мистецтва.

У зв’язку з високим попитом на багато видів NFT, вони часто випускаються у вигляді «дропів» (розпродаж обмеженої партії якогось рідкісного товару).

Високий попит викликає ажіотаж і коли починається «дроп», то миттєво виникає наплив нетерплячих покупців, тому незайвим буде заздалегідь зареєструватися та поповнити свій гаманець.

Список сайтів, де можна придбати NFT:

  • Axie Marketplace
  • BakerySwap
  • Foundation
  • NFT ShowRoom
  • Nifty Gateway
  • OpenSea
  • Raible
  • SuperRare
  • VIV3

Чи довготривалий це проєкт?

Хтось стверджує, що NFT прийшли залишитися, тому що вони досить безпечні та враховують цифровий зсув, який посилився після пандемії Covid-19.

Однак існує також велика невизначеність щодо довгострокової цінності та корисності проданих NFT. Подібно до таких предметів, як бейсбольні картки, НФТ можуть виявитися цінними в колах колекціонерів, або ж вони можуть бути придатними для реклами в короткостроковій перспективі.

Майбутнє криптовалюти прийняло новий оборот зі створенням NFT. Ринок незамінних токенів швидко розвивається, в останні роки технологія та інфраструктура блокчейна зазнали величезних змін. Усвідомлення їхнього впливу на наше життя може виявитися цінним у довгостроковій перспективі.