Якщо ви плануєте не лише купувати токени, а й створювати власні, варто розібратися в стандартах. Більшість децентралізованих додатків створюються на Ethereum. Ця платформа пропонує багато різних можливостей та кілька стандартів. Навіщо потрібні стандарти?
Зображення Tumisu з сайту Pixabay
Підпишіться на нас Facebook, Telegram, Twitter, Instagram, щоб бути в курсі новин NFT.
Припустимо, ви хочете створити NFT для будь-якої гри та продати його на OpenSea. Щоб ваш токен підійшов за параметрами гри, був сумісний з іншими предметами і з грою, для якої він створюється, потрібні загальні стандарти.
ERC або Ethereum Request for Comments – це по суті технічний документ, який надає специфікації методів, інновацій, досліджень та ознак для користувачів екосистеми Ethereum. Сьогодні використовуються три найбільш популярні стандарти: ERC-20, ERC-721, ERC-1155.
ERC20
У 2015 році Віталій Бутерін запропонував дотримуватися певного стандарту або склепіння правил при створенні нових smart contract на блокчейні Ethereum. А оскільки Ethereum – проєкт з відкритим кодом, то внести пропозиції може будь-хто і якщо спільнота визнає їх значущими, вони приймаються як офіційні. Стандарт, запропонований Віталієм, прийняли та назвали ERC20.
Додавання склепіння правил спростило процес створення нових криптовалют. Зручно було й те, що різні токени ERC-20 можна було зберігати на одній адресі в мережі Ethereum, а для випуску нового активу не потрібно запускати окремий блокчейн. Але ERC-20 орієнтований на взаємозамінні токени. З розвитком Ethereum і висхідною популярністю NFT командам розробників довелося продумувати нові стандарти, що підходять для незмінних токенів.
Незалежні токени широко застосовуються у світі технологій, починаючи від соціальних мереж і закінчуючи дослідницькими роботами в області криптовалют. Стандарт ERC-721 запропонував відповідну основу для створення індивідуального, невзаємозамінного токена. З його допомогою можна створити унікальну колекційну торгову картку або унікальний персональний аватар.
Навіщо тоді розробляли стандарт ERC 1155?
Річ у тому, що ERC-721 фокусується саме на незамінних токенах.
Стандарт ERC-1155 сприяє змішаному застосуванню взаємозамінних, напівзамінних та незамінних токенів. Розглянемо їх докладніше.
ERC-721
Стандарт токенів ERC-721 фактично започаткував феномен NFT. Цей стандарт був першим у своєму роді. Хоча незамінні токени існували вже давно, безпосередньо стандарт ERC 721 відкрив ворота для масової популярності NFT. ERC-721 відіграв важливу роль у виставі унікальних NFT громадськості за допомогою CryptoKitties.
Розробник CryptoKitties, компанія Dapper Labs, у 2017 році запропонувала ERC-721 для вдосконалення Ethereum або EIP (пропозиції щодо покращення Ethereum). CryptoKitties – це набір унікальних, випадково згенерованих кошенят – цифрових персонажів для колекціонування. Слід зазначити, що CryptoKitties – повністю унікальні, їх неможливо повторити. Крім того, історія транзакцій дає чітке уявлення про володіння кошеням з моменту його створення.
Важливо відзначити, що токени ERC-721 – це не тільки повна унікальність, а й такі додаткові характеристики:
- гнучкість переказу NFT між рахунками поруч із можливістю обміну NFT інші валюти;
- прості можливості виявлення власників конкретного активу;
- ефективне визначення загального обсягу пропозиції для будь-якого набору NFT у мережі.
ERC-721 фактично став головним чинником підвищення популярності NFT. Багато токенів, заснованих на цьому стандарті, домінують у криптовалютному ландшафті. Це художні твори, аватари, проєкти PFP – групи аватарів та дрібне володіння віртуальними земельними ділянками.
ERC-1155
Джерела створення ERC-1155 сягають проєкту Enjin, який представив стандарт токенів у 2019 році. Стандарт ERC 1155 включає найкраще зі стандартів ERC-20 і ERC-721:
- При передачі кількох NFT на стандарті ERC-721 будуть потрібні окремі транзакції для кожного NFT, внаслідок чого ціна на транзакції сильно збільшується. ERC 1155 допускає можливість пакетних перекладів – можна охопити кілька активів одним смартконтрактом, тим самим забезпечуючи їх передачу з обмеженим навантаженням мережі та нижчими транзакційними витратами.
- Ще одна важлива особливість ERC 1155 – підтримка як незамінних, так і взаємозамінних токенів. ERC-1155 дає можливість підтримувати кілька станів на одному контракті та адресі.
- ERC-1155 виграє у змаганні з ERC 721 ще й тому, що дає можливість створювати напівзамінні токени. Напівзамінні токени служать взаємозамінними токенами під час торгівлі, а після погашення вони стають NFT.
І ще один примітний аспект стандарту токенів ERC-1155 – можливість зворотного перекладу токенів. Користувачі криптовалют мають один загальний кошмар – випадкове відправлення активів за неправильною адресою. За використання стандарту ERC-721 немає можливості повернути свої активи, якщо ви перевели їх не туди. Стандарт ERC-1155 має функцію «безпечна передача», що дає можливість оцінити правильність транзакції та скасувати в разі помилки.
Резюме
Основна різниця між ERC 1155 і ERC 721 – ERC-1155 усуває обмеження ERC-721. ERC-721 пропонує основу для незамінних токенів, а ERC-1155 має всі необхідні функції для роботи з NFT.
ERC-1155 має явну перевагу в довгострокових перспективах NFT. Феноменальна його особливість – використання можливостей напівзамінних токенів і пакетних перекладів NFT.
Криптовалюти та токени можуть бути хорошою підмогою та цікавим заняттям, але розвивати власний бізнес – це зовсім інший рівень. Основа просування бізнесу в мережі – сайт з відповідним доменом та надійним хостингом. Безпека та стабільність забезпечать реєстрація торговельної марки та SSL-сертифікат. Ці та інші продукти та послуги можна знайти на NIC.UA.