Всесвітня економічна рецесія та стрімкий розвиток тотальної цифровізації бізнесу — зміни, зумовлені пандемією — найпотужніший глобальний форс-мажор останнього десятиріччя. Сукупність цих подій змінила стан ринку праці. Сотням мільйонів людей довелося пристосовуватися до нової, дистанційної, форми роботи або зовсім змінювати сферу діяльності. У якому стані ринок праці перебуває зараз та що його очікує в найближчому майбутньому? Про це ми розповімо в нашій статті.
Photo by Danielle Cerullo on Unsplash
Підпишіться на нас у Facebook, Telegram, Twitter або Instagram, щоб нічого не пропустити!
COVID-19 та безробіття
Ковідні обмеження спровокували серйозний сплеск безробіття в багатьох розвинених країнах. За даними досліджень, у II кварталі минулого року загальний рівень безробіття склав 6,6%. У 2021 році прогнозують 8,9%.
Це високий показник зі знаком мінус навіть у порівнянні з найсприятливішим періодом світової фінансової кризи 2010 року. Тоді рівень безробіття в країнах ОЕСР (Організації економічного співробітництва і розвитку) не переходив позначку 8,5%.
На кінець 2020 року кількість безробітних по всьому світі склало близько 114 млн осіб. За даними українського порталу про фінанси та інвестиції Minfin, у нашій країні кількість зареєстрованих безробітних станом на IV квартал 2020 року складала 459,2 тыс. осіб, що в процентному співвідношенні — 9,9% (усього безробітного населення — 1673,3 тис. осіб).
За інформацією WEF (Всесвітнього економічного форуму), велика частина співробітників, які потрапили під скорочення, — люди робочих спеціальностей старше 40 років і жінки. Крім того, криза ринку підірвала стан компаній, які займаються торгівлею, готельним і ресторанним бізнесом, нерухомістю, а також відносяться до сфери мистецтва та розваг.
Втім, чимало й тих, хто зумів швидко підлаштуватися під ситуацію, знайшовши зайнятість в індустрії, яка надає основні види послуг: охорона здоров’я та торгівля товарами першої необхідності.
Хтось зумів знайти роботу в банківських установах та фінансовій сфері, тобто в тих областях, що найменше постраждали від COVID-19. А фахівці, які зуміли знайти в собі сили кардинально змінити сферу діяльності, почали будувати нову кар’єру.
До речі, у блозі ми розповідали про досвід фахівців, які перейшли з однієї професії в іншу (статті можна прочитати тут і тут).
Як відомо, у багатьох сферах радикально змінився принцип організації праці. Про це ми не раз писали в наших матеріалах. Величезна кількість компаній по всьому світу, що представляють сектор IT-сфери, фінансів, страхування, юридичних та інших бізнес-послуг, повністю перейшли в онлайн.
За даними порталу, ain.ua число віддалених вакансій на ринку IT за 2020 рік зросло на 300%. У квітні 2021 року 27% кандидатів, які зареєстрували свої резюме на порталі grc.u, шукали тільки віддалений формат роботи.
Які спеціальності під загрозою скорочення у 2021 році?
Але перехід на віддалену роботу не для всіх та не скрізь відбувається безболісно. Окрім технічних питань, багатьох роботодавців турбує фізичне та психічне здоров’я співробітників, що працюють дистанційно.
За даними Principal Financial Group, для понад 40% бізнес-лідерів у розпал епідемії ця тема стала пріоритетною. Близько третини також вважає, що першочергової уваги заслуговує моральна та емоційна підтримка команди. Керівництво компаній тепер набагато частіше винаймає корпоративних психологів, а також запускає програми допомоги співробітникам, які опинилися в складній життєвій ситуації.
ФОПів і найманих працівників, які постраждали від карантину, у певній мірі підтримує й держава. Як повідомляє РБК-Україна, Кабмін вніс зміни до постанови, що регулює виплати по 8000 грн. Згідно з Постановою №543 від 31.05.21р., розміщеною на Урядовому порталі, з бюджету виділено ще 1,4 млрд грн.
Раніше на держпрограму “Надання Пенсійним фондом України допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, введених з метою запобігання поширенню гострих респіраторних хвороби COVID-19, викликаної коронавірусом SARS-CoV 2” була виділена така ж сума. Станом на 20 травня 2021 року гроші отримали 175 тис. осіб.
Також на 1 січня 2022 року в Україні заплановано старт державної програми, яка дозволить малозабезпеченим і тим, хто тривалий час був без роботи, стати підприємцями. Детальніше про це ми розповімо в наступному матеріалі.
Зірковий час автоматизації
Нові умови підштовхнули до стрімкого розвитку та впровадженню новаторських технологій, що полегшують людську працю (повністю або частково). Наприклад, у гірничодобувній та металургійній галузях активно розгортаються робототехнічні комплекси, державний сектор зосередився на надійних розробках щодо шифрування, а роздріб — на обробці великих обсягів даних.
За даними WEF, 84% роботодавців з усіх куточків світу прискорюють програми цифровізації. Стрімко з’являються нові інструменти роботизації бізнес-процесів (RPA), що дозволяють звільнити в тому числі й віддалених співробітників від рутинної роботи. Завдяки впровадженню автоматизації бізнес розраховує на оптимізацію витрат і подолання кризи.
Нещодавно ми розповідали про значення автоматизації маркетингу.
Попит на нові навички
Здавалося б, що впровадження технологій ставить під загрозу великий відсоток робочих місць. Це не так, оскільки впровадження нових IT-рішень стимулює появу нових спеціальностей і посад. Іншими словами, йде процес реструктуризації робочої сили.
Згідно з опитуванням, проведеним в рамках Всесвітнього економічного форуму (WEF), 34% компаній мають намір розширювати штат з метою поглиблення технологічної інтеграції. За прогнозами експертів, до 2025 року величезна кількість фахівців — близько 97 млн осіб — перекваліфікується, знайде нове професійне покликання. І допоможе їм у цьому адаптивність до мінливих реалій та здатність навчатися (meta-skills).
У найближчі роки максимально затребуваними будуть фахівцями аналітики інформаційної безпеки, фахівці з штучного інтелекту, інженери-робототехніки, розробники ПЗ та додатків, а також фахівці з комплексної цифрової трансформації. Обов’язковою навичкою для переважної більшості співробітників стане взаємодія з інструментами автоматизації (зокрема, RPA).
Тому щоб впевнено будувати кар’єру майбутнього, необхідно володіти хоча б мінімальними технічними навичками. А також освоювати інструменти самоврядування, які допомагають вибудовувати ефективний робочий процес, працювати над стресостійкістю та поглибленням цифрових знань.
Для українців одну з загальнодоступних можливостей підвищення цифрової компетентності надає проект “Дія”, створений за підтримки Міністерства цифрової трансформації України. Про “Цифрограм” (Національний тест на цифрову грамотність) ми розповімо в одному з наших наступних матеріалів.
Залишити коментар