Криптовалютний світ відрізняється різноманітністю монет та токенів. Від платіжних криптовалют, таких як Bitcoin та ETH, до NFT. Вміння орієнтуватися у криптовалютних токенах – важлива навичка для навігації у просторі Web3. Про те, як відрізнити монету від токена, ми писали в нашому матеріалі. Сьогодні ж розглянемо дев’ять різних типів криптовалютних токенів та наведемо приклади кожного з них.
Image by myriammira on Freepik
Підпишіться на нас у Facebook, Telegram, Twitter або Instagram, щоб не пропустити корисну інформацію!
1. Платіжний токен (Payment Token)
Платіжні токени або криптовалюти. Використовуються для купівлі та продажу активів, оплати комісій за транзакції на основі блокчейну без участі посередника.
Технічно майже всі криптовалюти можна віднести до категорії платіжних токенів, якщо вони використовуються як форма обміну. Але платіжні токени використовуються тільки для платежів і не передбачають додаткових послуг для своїх власників.
Приклади:
- Біткоїн (BTC) вважається першою в історії криптовалютою. Використовується виключно як децентралізована форма оплати цифрових та фізичних товарів та послуг.
- Ethereum (ETH) свій токен блокчейна Ethereum. Застосовується як платіжний засіб за покупки як у просторі Web3, так і в реальному світі.
- Solana (SOL) використовується для оплати цифрових активів та комісій за транзакції у мережі Solana. Її заведено вважати конкурентом Ethereum через швидкість та низьку вартість транзакцій.
2. Незамінний токен (NFT)
Найвідоміший криптотокен. Є криптографічний актив, створений з використанням технології блокчейн. NFT не можна обміняти, як інші токени, оскільки кожен із них єдиний у своєму роді, а отже, має свою особливу цінність.
NFT присутні у різних сферах нашого життя та становлять цінність як у фізичному, так і в цифровому просторі. Вони дають власникам цілий спектр переваг, в тому числі доступ до фізичних та цифрових товарів та заходів.
Приклади:
- CryptoPunks – один із перших проєктів NFT. Був створений у блокчейні Ethereum. Проєкт, який започаткував рух NFT. Про них говорять як про надійну інвестицію у «блакитну фішку».
- Axie Infinity – одна з найпопулярніших криптоігор. Окрім задоволення від самої гри, вона дає можливість заробити. Кожен персонаж Axie – це NFT, який можна обміняти на реальні гроші чи розмножити, поступово створюючи свою команду.
- Beeple – псевдонім цифрового художника, творця зображення «Everydays: Перші 5000 днів», яке було продано за 69 млн доларів США. Третє за вартістю серед художників, що нині живуть.
Раніше ми вже писали про музичні та спортивні проєкти NFT.
3. Стейблкоїн (Stablecoin)
Стейблкоїн – це тип криптовалюти, прив’язаної до фіатної валюти, такої, як долар США. Мета створення стейблкоїну — забезпечити більш стабільну та менш волатильну альтернативу іншим криптовалютам.
Стейблкоїни часто використовують для оплати товарів та послуг. Зручні для здійснення міжнародних транзакцій. Через досить низькі комісійні транзакції можуть бути альтернативою популярних сервісів грошових переказів, таких, як PayPal.
Приклади:
- Tether (USDT) найвідоміший стейблкоїн, прив’язаний до долара США. Tether був створений як стабільна та прозора альтернатива традиційним фіатним валютам для використання у криптовалютних транзакціях.
- USDC – ще одна стабільна монета, прив’язана до долара США. Вона призначена для забезпечення застав та випускається багатьма компаніями, включаючи Circle та Coinbase.
4. Децентралізований токен (Defi Token)
Децентралізовані токени створюються для використання з децентралізованими платформами, які працюють на базі смартконтрактів. Токени Defi використовуються на децентралізованих біржах, для забезпечення застави кредитів, ліквідності торгівлі, для прибуткового фермерства та цифрових гаманців та NFT.
Приклади:
- Chainlink (LINK) дає можливість смартконтрактам безпечно підключатися до зовнішніх джерел даних, дозволяючи інтегрувати нові дані до блокчейну.
- Aave (AAVE) надає користувачам можливість давати й позичати різні криптовалюти через децентралізовану платформу кредитування, яка використовує унікальну модель пула ліквідності.
5. Утилітарний токен (Utility Token)
Утилітарні токени, які ще називають «цифровим купоном», дають доступ до певних продуктів та послуг. Як правило, ці токени поширюються під час первинних масових продажів.
Вони можуть давати право на реальні знижки у фізичному світі, наприклад, на той чи той продукт, послугу, доступ до події.
На відміну від NFT, утилітарні токени взаємозамінні. Їх можна обміняти на інший токен того ж типу або рівної вартості.
Приклади:
- ApeCoin (APE) це токен, створений спеціально для екосистеми яхт-клубу Bored Ape. Він дозволяє власникам брати участь у голосуванні з управління проєктом та надає доступ до функцій, доступних лише членам.
- Decentraland (MANA) токен для платежів у віртуальному світі Decentraland. В основному використовується для покупки ЗЕМЛІ та інших віртуальних товарів у грі.
6. Токен безпеки (Security Token)
Токени безпеки – цифрові активи, які дають право власності на частку реальної компанії, чи актив. По суті ці токени замінюють традиційні засоби інвестування, такі як акції або облігації.
Головна відмінність від реальних паперів у тому, що інформація про ці токени знаходиться в загальнодоступному реєстрі блокчейну.
Приклади:
- BCAP – токен смартконтракту на основі Ethereum та перший токенізований венчурний фонд Blockchain Capital.
- EXOD діє як цифрове уявлення звичайних акцій класу А компанії Exodus Movement.
7. Монета конфіденційності (Privacy Coin)
На відміну від традиційних криптовалют, таких як BTC та ETH, монети конфіденційності дають можливість конфіденційної відправки грошей. Ім’я відправника та одержувача, сума та дата транзакції залишаються анонімними. Конфіденційність зазвичай досягається шляхом застосування одноразової прихованої адреси та об’єднання безлічі транзакцій в одну.
Приклади:
- Zcash (ZEC) конфіденційна криптовалюта, що надає користувачам високу швидкість та низьку комісію за транзакцію. Використовує протокол безпеки для гарантії конфіденційності.
- Monero (XMR) використовується для оплати товарів та послуг по всьому світу. Конфіденційно та з дуже низькою комісією за транзакції.
- Dash (DASH) конфіденційна валюта із низькою комісією за транзакцію.
8. Біржовий токен (Exchange Token)
Біржовий токен – це тип криптовалюти, що випускається біржею. Використовуються на оплату транзакційних зборів біржі. Рідше можуть використовуватися як токени управління, надаючи власникам право голосу в управлінні платформою. Ці токени створюються підвищення ліквідності біржі і стимулювання користувачів до використання платформи.
Приклади:
- Binance USD (BUSD) випускається біржею Binance та забезпечується резервом у доларах США. Він повністю ліквідний та підлягає щоквартальному аудиту для забезпечення цілісності резерву. BUSD часто використовується для торгівлі, платежів, переказів, як засіб заощадження.
- Crypto.com (CRO) власний токен Crypto.com, створений для транзакцій у рамках блокчейну та фінансової екосистеми.
9. Мем-монета (Meme Coin)
Мем-монета – криптовалюта, створена на основі найпопулярніших мемів та інтернет-жартів. Зазвичай вони мають початкової вартості, не підкріплені базовими активами чи додатковою корисністю. Їхня цінність змінюється залежно від спільноти і залежить від користувачів.
Приклади:
- Dogecoin (DOGE) найпопулярніша мем-монета. Спочатку створювався, як жарт, який набрав обертів з подачі Ілона Маска. Її можна застосовувати для оплати, проте, попри популярність, вона вкрай волатильна (нестійка).
- Shiba Inu (SHIB) це пародія на Dogecoin. Її можна використовувати для покупки товарів та послуг в екосистемі. Крім цього, вона практично марна.
Резюме
Як бачимо, криптотокени мають абсолютно різне призначення та методи використання. Ними можна розплачуватися в цифровому та реальному світі з різним ступенем конфіденційності. Вони дають можливість брати участь у житті спільнот, право власності або частку в реальній компанії чи активі, а також доступ до заходів та можливість брати участь в ухваленні рішень. Забезпечують заставу та ліквідність торгівлі. Можуть використовуватися як купони знижок і бути просто веселими мемами для використання в спільнотах.
Криптотокени зручні, але досить волатильні – нестійкі. Набагато надійніше розвивати свою справу. І основний елемент просування бізнесу – це сайт компанії, розміщений на надійному хостингу. Безпеку вам та вашим клієнтам гарантує придбання SSL-сертифіката та реєстрація торговельної марки (ТМ), а унікальність підкреслить ретельно підібраний домен. Ці та інші продукти можна знайти на NIC.UA.
До 06.01.2023 діє новорічний розіграш: замовивши чи продовживши послуги NIC.UA, ви можете виграти грошові подарунки.