Як успішно пройти онлайн-співбесіду

Рано чи пізно мрії про хорошу роботу стають реальністю. Але над цим треба попрацювати. Одного бажання отримати високооплачувану цікаву роботу недостатньо — треба діяти. 

Сьогодні немає дефіциту у виборі та пошуку вакансій. Щодня кадрові агентства, HR-сервіси, тематичні Тelegram-канали та публікують сотні свіжих пропозицій щодо можливостей працевлаштування.

Підписатися на розсилки з актуальними вакансіями віддаленої роботи можна в два кліки. А далі все просто: переглядаєш список нових вакансій, вибираєш цікаві для себе й відправляєш резюме. Якщо отримуєш відгук — готуєшся до онлайн-співбесіди.

Photo on Unsplash

Підпишіться на нас в Facebook, Telegram, Twitter або Instagram, щоб нічого не пропустити!

Що ж потрібно знати, щоб відеоінтерв’ю пройшло вдало 

  1. Перш за все, потрібно розібратися з технічними питаннями, уточнити, в якій програмі буде проходити співбесіда. Якщо це не всім знайомий Skype, програму потрібно встановити заздалегідь, щоб познайомитися з її інтерфейсом і розібратися з функціоналом. Підказки можна знайти інтернеті.
  2. Обов’язково потрібно протестувати роботу програми: наприклад, подзвонити комусь із друзів, щоб перевірити звук, якість зображення тощо. Це допоможе відчувати себе на відеоспівбесіді більш впевнено.
  3. У Zoom можна встановити віртуальний фон, у Skype є опція “розмитий фон”. А ось в інших програмах потрібно подбати про вдалий вибір: це може бути нейтральний однотонний фон (стіна, зачинені двері, штори).
  4. Врахуйте, що джерело світла повинно знаходитись перед вами та висвітлювати лице. Але не кращий варіант, якщо таким “освітлювальним приладом” буде лише екран ноутбука або монітор комп’ютера.
  5. Ще до початку онлайн-зустрічі з рекрутером перевірте швидкість інтернету. ПО, яке забезпечує відеозв’язок, зазвичай, задіює багато ресурсів комп’ютерного пристрою, тому зайві вкладки в браузері краще не відкривати, щоб уникнути поганого з’єднання.
  6. Також заздалегідь дізнайтеся логін рекрутера, знайдіть та збережіть цей контакт, а також повідомте свій.
  7. Портфоліо та посилання на особистий сайт, якщо він є, повинні бути під рукою, щоб ви мали змогу оперативно надати інформацію HR-менеджеру.

Очевидні речі, про які треба не забути:

  • Для багатьох “добре виглядаю” синонім “почуваюсь впевнено”. Тому рекомендується виглядати так, як ніби ви прийшли на очну ділову зустріч. 
  • Камера повинна знаходитися на рівні очей. Намагайтеся дивитися прямо в неї хоча б на початку та в кінці інтерв’ю, щоб рекрутер мав можливість упіймати ваш погляд.
  • На час співбесіди потрібно прибрати все зайве зі столу, вимкнути звук гаджетів та попередити своїх домашніх, щоб вам не заважали. 
  • По завершенні онлайн-співбесіди подякуйте рекрутеру за спілкування та поцікавтеся, коли можна очікувати на відповідь за результатами інтерв’ю.

Про що краще мовчати на співбесіді

Важливе правило успішної співбесіди — чесність

Банально, але це факт. Не потрібно приписувати собі досягнення, яких не було, розповідати про уміння, якими не володієте, про обов’язки, які не виконували. Це 100% табу для здобувача, який хоче зробити успішну кар’єру. Досвідчений HR-менеджер легко розпізнає брехню, а значить, що в працевлаштуванні вам, напевно, буде відмовлено.

І навіть якщо ви будете максимально переконливі, то в процесі роботи всі ці неіснуючі навички доведеться набувати нашвидкуруч, оскільки ви просто не зможете впоратися з роботою. З одного боку це стимул, але з іншого — це час, нервування, зайві думки про те, як же викрутитися. І не факт, що вдасться вийти сухим з води. Отже, краще не ризикувати.    

Розповідайте про істотне 

Розповідайте рекрутеру тільки про те, що дійсно може охарактеризувати вас як фахівця. Про важливі вміння, про роботу, на якій вдалося набути практичні знання, підвищити свій професійний рівень.

Короткий негативний досвід краще не згадувати. Адже буває, що людина влаштувалася на роботу, але через місяць звільнилася, бо не знайшла порозуміння з колективом або обов’язки виявилися не такими, як це здавалося при працевлаштуванні. Приватних причин для цього може бути безліч, але краще не навантажувати рекрутера зайвою інформацією.  

Не потрібно за особистою ініціативою згадувати про підробіток, яким ви займалися, коли значилися в штаті колишнього роботодавця: це змусить задуматися про те, чи готові ви повністю зануритися в новий проект.

Ніякого негативу про попереднього працедавця 

Рекрутер напевно поцікавиться причинами, які зумовили ваше звільнення з попереднього місця роботи. Відповідь потрібно продумати заздалегідь. Незалежно від того, що сталося насправді, інформація не повинна характеризувати вас як інтригана або скандаліста (“Колеги мені заздрили, шеф безсовісно приписував мої досягнення собі…”). Заявіть про себе як про профі, який багато чого вміє та має намір розвиватися й далі: “У цій компанії мені стало тісно. Я вдячний керівництву і колегам за досвід спільної роботи, але мені б хотілося спробувати себе в більш масштабних проектах”.

Але навіть якщо й подякувати колишньому керівництву немає за що та не хочеться згадувати стосунки з колегами, не ускладнюйте негативом своє подальше працевлаштування.

Озвучте лише факти, без емоцій 

  • Компанія збанкрутувала, пройшла хвиля скорочення персоналу, були затримки з виплатами (а вам потрібно своєчасно оплачувати кредит) — це все фактична інформація, констатація. Вона пояснює причини, які змусили вас піти з попередньої роботи. Замість “нас просто викинули на вулицю”, скажіть “в головному офісі вирішили закрити наше відділення (філію)”.
  • Не рекомендується висловлювати оціночні судження щодо організації роботи компанії (“Вони нечисті на руку, у них подвійна бухгалтерія!”). Теж тільки фактаж: “На співбесіді запевнили, що співробітники отримують “білу” зарплату, але на практиці частину грошей видавали “в конверті”.
  • Будьте обережні з фактами, що здатні підірвати ділову репутацію колишнього роботодавця. Почувши від вас, наприклад, безапеляційне “в останні півроку ми випускали / продавали відверто низькоякісну продукцію”, рекрутер так чи інакше буде проектувати цю ситуацію і на свою фірму. Тобто думати про те, що ви скажете потім, якщо ще раз захочете змінити роботу.

Віднесіться до онлайн-співбесіди вкрай серйозно, підготуйтеся заздалегідь, продумайте свої відповіді. Сподіваємося, що наші поради допоможуть вам знайти роботу, на якій ви зможете по-справжньому задовольнити амбіції й реалізувати свій потенціал. 

Залишити коментар